PRVÉ INFO: Do Európy mieri víchrica. Ovplyvní aj Slovensko. Čo prinesie ?

Peter Minárik

Druhá polovica týždňa by mala byť v Európe mimoriadne dynamická. Podľa predpovedí numerických modelov zasiahne západnú Európu hlboká tlaková níž, ktorá prinesie veľmi nebezpečné počasie do mnohých štátov Európy a zlé počasie sa nevyhne ani Slovensku.

Jesenné počasie je v Európe typické tým, že nad morskými hladinami sa prehlbujú tlakové níže, ktoré môžu byť niekedy veľmi hlboké, a tak následne prinášajú do Európy mimoriadne búrlivé počasie, ktoré je sprevádzané silným nárazovým vetrom, výdatnými zrážkami, či vlnobitím. Takéto nepriaznivé počasie čaká Európu opäť.

Tlaková níž, ktorá bude v druhej polovici týždňa ovplyvňovať počasie v Európe však prinesie aj ďalšie nebezpečné javy ako sneženie, či búrky. Táto tlaková níž bude mať vplyv na počasie aj na Slovensku.

Už teraz počasie nad Britskými ostrovmi ovplyvňuje tlaková níž, ktorá sa cez ostrovy presúva smerom na juh. Tá začne byť nebezpečná až v noci zo štvrtka na piatok, kedy sa prehĺbi západne od Francúzska. Tlak v jej strede by mal poklesnúť až pod 990 hPa. Následne sa tlaková níž dostane nad západné Francúzsko, odkiaľ sa bude presúvať v priebehu piatka nad Lamanšský prieliv, kde dôjde k jej ďalšiemu prehĺbeniu.

Táto tlaková níž sa následne presunie späť zasa nad Britské ostrovy, kde sa začne postupne vypĺňať, no to sa udeje až v nedeľu. Z tohto popisu je tak evidentné, že tlaková níž, ktorej stred sa bude nachádzať až 3 dni nad pobrežím Európy prinesie nebezpečné počasie.

Tlaková níž, prinesie vietor o sile víchrice až okolo 100 km/h, no nárazy vetra budú ešte silnejšie. Presahovať budú až 150 km/h. Veľmi silný vietor bude spôsobovať aj zvýšenie morskej hladiny. Na pobreží môžu vlny dosahovať výšku až 5 metrov.

Ďalším nebezpečným javom bude výdatný dážď. Vo Francúzsku by mohlo spadnúť až okolo 100 mm zrážok, no najnebezpečnejšia situácia sa očakáva v Alpách a v Taliansku.

Táto tlaková níž totiž bude od juhu do Európy pumpovať veľmi teplý, no vlhký vzduch. Zrážky budú vypadávať predovšetkým na južných, náveterných stranách hôr. Predikcie numerických modelov naznačujú, že na juhu Álp môže spadnúť až viac ako 200 mm zrážok.

Vo vyšších polohách Álp by sa pritom malo jednať o prídel snehových zrážok a napadnúť by tu mohlo niekoľko desiatok centimetrov zrážok.

Táto tlaková níž bude mať dominantný vplyv aj na počasie na Slovensku. Jej vplyv však bude skôr sekundárny. Aj do našej oblasti totiž bude prúdiť veľmi teplý vzduch, vďaka ktorému budú na našom území stúpať denné teploty. Tie sa dostanú na nadpriemerné hodnoty.

Najteplejšie by malo byť na našom území v sobotu, kedy sa teploty dostanú až na hodnoty +20 až +26 °C, čo sú skutočne významné hodnoty na začiatok októbra. Tieto teploty však dlho nevydržia.

V noci zo soboty na nedeľu by po okraji spomínanej tlakovej níže so stredom nad západnou Európou mal cez naše územie postupovať studený front, ktorý prinesie výraznejšie zrážky a spočiatku aj búrky. Zosilnieť by mal aj vietor. 

Druhá polovica tohto týždňa tak bude nad Európou mimoriadne zaujímavá a prinesie vlnu nebezpečného počasia.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
12 °C / -3 °C
Jela
Zajtra
Občasný dážď
13 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Prehánky
13 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
13 °C / -3 °C
Slavomír
Utorok
Prehánky
12 °C / -3 °C
Vojtech
Streda
Občasný dážď
13 °C / -2 °C
Juraj
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd