PRVÉ INFO: Do našej oblasti mieria ďalšie silné búrky. Slovensko to najhoršie možno obíde

Peter Minárik

Nadchádzajúce hodiny ovplyvní počasie v Európe studený front, ktorý prinesie vlnu intenzívnych búrok. Počasie na Slovensku by mal začať tento studený front ovplyvňovať v sobotu, no najsilnejšie búrky naše územie zrejme obídu.

Na našom území si môžeme opäť vychutnávať vlnu slnečného a mimoriadne teplého počasia, pri ktorom teploty na našom území stúpajú poriadne vysoko. Dnes, čiže vo štvrtok  sa už maximálne teploty šplhajú k hranici +35 °C a bude ešte teplejšie.

V piatok a v sobotu totiž príliv teplého vzduchu bude do našej oblasti vrcholiť a teploty sa môžu dostať až k úrovni +37 °C.

V Európe aktuálne taktiež panuje pomerne teplé a slnečné počasie. Vo Francúzsku a v Nemecku teploty prekonávajú hranicu +35 °C, avšak ako vidieť na mape, tak od severozápadu sa v Európe už citeľne ochladzuje. V Írsku je len +15 °C a v Anglicku a na severozápade Francúzska len okolo +20 °C.

aktuálne teploty v Európe na ktorých vidieť polohu frontu, zdroj: Infoclimat.fr
aktuálne teploty v Európe na ktorých vidieť polohu frontu, zdroj: Infoclimat.fr

V Európe hrozia silné búrky

Počasie v Európe totiž začína ovplyvňovať studený front, ktorý majú už za sebou Britské ostrovy a dnes tento studený front ovplyvní počasie predovšetkým vo Francúzsku a v oblasti Beneluxu, kde sa na čele tohto studeného frontu očakáva tvorba veľmi intenzívnych búrok.

Prvé búrky sa už tvoria vo Francúzsku, ale zatiaľ je blesková aktivita výrazne slabá. V celej Európe za dnešný deň udrelo ani nie 10 000 bleskov, pričom z nich prevažná časť udrela na Ukrajine, či v Dánsku. To najhoršie sa v západnej Európe očakáva dnes večer a v noci na piatok.

Pred silnými búrkami vydala varovanie aj meteorologická služba Estofex. Tá počíta s tým, že v neskorších popoludňajších hodinách, večer a počas noci sa nad Francúzskom a Beneluxom začnú tvoriť silné búrky, ktoré budú sprevádzané krúpami a silnejším nárazovým vetrom a tie sa následne presunú v nočných hodinách presunú smerom do Nemecka. 

predpoveď služby Estofex
predpoveď služby Estofex

Búrky hrozia v našej oblasti v piatok

Na našom území ešte v najbližších hodinách k výraznému zhoršeniu počasia nedôjde. Aj naďalej nás čaká slnečné a veľmi teplé počasie, ale studený front s búrkami sa priženie z Nemecka nad Česko a Rakúsko už v piatok podvečer. Keďže v piatok sa koná mnoho spoločenských akcií, tak meteorológovia z Česka a z Rakúska už teraz varujú ľudí, že hrozia silnejšie búrky, ktoré môžu byť sprevádzané silnejším vetrom.

Ako informuje ČHMÚ, tak búrky sa do Česka priženú v piatok večer a v prvej polovici noci a sprevádzané budú silným vetrom. Nejasné je však načasovanie studeného frontu a ak by prišiel o pár hodín skôr, tak hrozia aj supercelárne búrky.

V Česku a v Rakúsku začnú búrky vystrájať večer v piatok a v noci na sobotu. Vlna búrok sa dostane v sobotu ráno k Slovensku a tu je zatiaľ vývoj nejasný.

Najhoršie búrky Slovensko zrejme obídu

Ako predikujú aktuálne behy numerických modelov, tak hlavná vlna búrok by na slovenských hraniciach mala zanikať. V sobotu ráno sa od severozápadu nad naše územie síce nasunie oblačnosť a môžu sa vyskytnúť aj prípadné zrážky, ale budú to zvyšky doznievajúcich nočných búrok. Vidieť to aj na predpovedi modelu Aladin, ktorý očakáva, že hlavná vlna zrážok sa očakáva za našimi hranicami.

očakávaná predpoveď modelu Aladin, zdroj: ČHMÚ
očakávaná predpoveď modelu Aladin, zdroj: ČHMÚ

Najsilnejšie búrky by tak pred bránami Slovenska mali zaniknúť a počas soboty sa budú vytvárať predovšetkým nad Poľskom. Studený front však v sobotu bude mať výrazný vplyv na rozdielny charakter počasia na našom území.

Zatiaľ čo v severozápadnej časti územia bude oblačno a chladnejšie s teplotami do +25 °C, tak v juhovýchodnej časti územia bude naďalej aj počas soboty horúco a slnečno.

Samozrejme ide len o prvú predpoveď a vývoj sa nakoniec počas zajtrajšieho dňa môže zmeniť. Všetko to bude závisieť od správania sa studeného frontu nad Českom a Rakúskom v noci z piatka na sobotu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd