PRVÉ INFO: Horúčavy budú na Slovensku gradovať. V piatok hrozí až +40 °C

30.06.2022 o 08:00 - Peter Minárik

Vlna horúčav, ktorá zasiahla Európu a aj Slovensku vrcholí. Teploty na našom území vygradujú v závere pracovného týždňa. V piatok môžeme dosiahnuť teplotnú hranicu +40 °C.

Od začiatku týždňa zažíva Slovensko vlnu tropických horúčav. Teploty sa šplhajú každý deň nad +35 °C a teploty stále stúpajú. Vyvrcholiť by mali v piatok, kedy sa očakávajú extrémne horúčavy.

Včera sa dostala teplota najvyššie v Somotore, kde sa teplota dostala až na +37,2 °C. To zatiaľ na júnový rekord, ktorý je na hodnote +38,2 °C nestačilo, ale na denný áno.

Je už takmer isté, že aj mesačný rekord bude v najbližších dvoch dňoch pokorený. Teploty totiž pôjdu poriadne vysoko.

V piatok môže byť až +40 °C

Vlna horúčav vyvrcholí v závere pracovného týždňa. Po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad východnou Európou k nám totiž vyvrcholí príliv mimoriadne teplého vzduchu pred postupujúcim studeným frontom.

Podľa predpovedí bude najteplejšie vo Východoslovenskej nížine, kde teploty budú atakovať hranicu +40 °C. Okrem toho bude v tieto dni aj mimoriadne dusno.

V tomto horúcom vzduchu sa lokálne môžu vytvoriť aj búrky z tepla. Zajtra hlavne na strednom Slovensku.

Aktuálna vlna horúčav je nebezpečná hlavne pre citlivé osoby, deti a dôchodcov. Počas najhorúcejších hodín dňa sa snažte nezdržiavať na priamom slnku. Ak už musíte, použite opaľovací krém, pokrývku hlavy a pite poriadne veľa vody.

Ideálny čas na prechádzky v prírode sú tak ranné hodiny, či čas po západe slnka. Počasie by sa malo stabilizovať v priebehu víkendu a extrémne horúčavy pominú.