PRVÉ INFO: Na Slovensko sa rúti nepriaznivé počasie. Hrozí aj snehová fujavica

29.01.2023 o 10:00 - Peter Minárik

Začiatok nového týždňa prinesie do našej oblasti veľmi nepriaznivé počasie. Ovplyvní nás totiž tlaková níž, ktorá doženie aj nad Slovensko veľmi silný vietor a súčasne aj sneženie. Problémy v súvislosti so zimným počasím hrozia predovšetkým na severe krajiny.

V našej oblasti opäť zavládne nepriaznivé zimné počasie. Všetko to bude mať na svedomí hlboká tlaková níž. Tá dostala pomenovanie „Nicolas“ a jej stred sa bude nachádzať nad Škandináviou. Tlak v jej strede bude klesať k 960 hPa, čo svedčí o jej významnosti.

Táto tlaková níž už v prvých hodinách nového týždňa prinesie do Európe zasnežené, upršané a predovšetkým veľmi veterné počasie, ktoré bude komplikovať život hneď v niekoľkých krajinách.

Rozfúka sa veľmi silný vietor

Ako sme už spomínali, tak tlak v strede tejto tlakovej níže bude klesať k 960 hPa. Zároveň však nad východným Atlantikom bude mohutnieť tlaková výš, ktorej výbežok sa bude tiahnuť až nad Alpy a tlak v jej strede bude nad 1030 hPa.

Medzi týmito dvoma tlakovými útvarmi tak vznikne výrazný tlakový gradient, ktorý sa prejaví na silnejúcom vetre. Ten začne od pobrežia Severného mora silnieť už v pondelok skoro ráno v Nemecku a v Poľsku.

Na Slovensku začne vietor naberať na sile v pondelok na poludnie a postupne bude silnieť. Najsilnejšie nárazy vetra sa očakávajú v noci z pondelka na utorok. Rozfúkať by sa malo na celom našom území, avšak najviac vietor potrápi západné Slovensko a horské oblasti.

Poryvy vetra by mali dosahovať rýchlosť až do 70 km/h, avšak na horách severného Slovenska by mohol vietor dosahovať rýchlosť až okolo 100 km/h.

Na severe hrozí snehová fujavica

Okrem silného vetra k nám táto tlaková níž Nicolas prinesie aj výrazné zrážky. Severné oblasti Slovenska sú náchylné na výrazné severozápadné prúdenie a práve takýto typ situácie prináša do severných oblastí Slovenska aj kalamity, a to obzvlášť, ak takáto situácia trvá niekoľko dní.

Prvé zrážky prídu spolu s vetrom už v pondelok počas dňa. Sneženie sa očakáva na celom našom území s výnimkou západného Slovenska, kde by malo pod výškou 500 metrov prevažne pršať alebo padať zrážky zmiešané.

Sneženie však nebude výrazné, to sa však nebude týkať Žilinského kraja, severu Prešovského kraja a oblasti Vysokých Tatier, kde sa bude prejavovať náveterný efekt. Očakáva sa tu teda od pondelkového poludnia trvalé a výrazné sneženie, ktoré by sa malo vyskytovať až do utorkového večera.

Na severe by malo napadnúť okolo 5 cm nového snehu, avšak v oblasti hôr Žilinského kraja, kde bude snežiť trvalejšie, by mohlo pripadnúť až do 20 cm čerstvého snehu.

Keďže okrem sneženia hrozí aj silný vietor, tak sa predovšetkým v Žilinskom kraji bude tvoriť snehová fujavica. V pondelok si tak treba dať na cestách veľký pozor.

Reklama MediaAd