PRVÉ INFO: Našu oblasť môže zasypať množstvo snehu

Peter Minárik

Na prelome týždňov by do našej oblasti mal preniknúť studený a vlhký vzduch, ktorý môže priniesť aj desiatky centimetrov snehu. V ktorých oblastiach sa však presne očakávajú problémy je nateraz ešte neisté.

Počas nedele a na začiatku budúceho týždňa sa v strednej Európe očakáva mimoriadne zaujímavé počasie. Priamo cez strednú Európu bude postupovať teplotné rozhranie.

To by malo priniesť diametrálne odlišné počasie v našej oblasti. Zatiaľ čo v severovýchodnej časti bude mrznúť a výdatne snežiť, tak v juhozápadnej časti bude veľmi teplo a pršať. Kadiaľ presne bude postupovať toto teplotné rozhranie však ešte isté nie je.

Podľa aktuálnych výstupov numerických modelov by sa výrazné teplotné rozhranie malo tiahnuť naprieč Nemeckom, cez severovýchodné Česko, južné Poľsko a severné Slovensko ďalej smerom nad Ukrajinu.

Presná poloha tohto teplotného rozhrania rozhodne o vývoji počasia od nasledujúcej nedele. Ak by sa naše územie dostalo do chladnejšieho sektoru tohto teplotného rozhrania, tak sa môžete tešiť na celodenné mrazy a výdatnú snehovú nádielku.

Vychádzajme však z aktuálnych výstupov európskeho numerického modelu. Ten očakáva, že napríklad v oblasti Hamburgu, Berlína, či celého Poľska treba počítať so snehovou kalamitou. Napadnúť by totiž mohli až desiatky centimetrov nového snehu.

celková snehová pokrývka do stredy 10.2.
celková snehová pokrývka do stredy 10.2.

Ako vidieť tak nejaké sneženie sa do polovice budúceho týždňa očakáva aj na našom území, no situácia je nateraz neistá. Najväčšiu šancu na snehovú nádielku má sever nášho územia.

Numerické modely sú si však stále veľmi neisté a len zmena polohy tohto teplotného rozhrania o desiatky kilometrov môže priniesť výdatné sneženie aj na naše územie.

Strednú Európu tak na prelome týchto týždňov čaká výdatná snehová nádielka, no ktoré oblasti sa môžu tešiť na výdatné sneženie a ktoré len na vysoké teploty sa dozvieme počas ďalších prepočtov numerických modelov nasledujúce dni. Počasie na Slovensku je taktiež veľmi nejasné a na prelome týždňov nás môže čakať ako snehová kalamita, tak aj vysoké teploty. Vývoj počasia sa tak určite oplatí sledovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Zajtra
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pondelok
Polooblačno
30 °C / 11 °C
Ján
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd