PRVÉ INFO: Našu oblasť potrápia silné búrky. Na Slovensko mieria zajtra

Peter Minárik

Oblasť Európy čakajú nasledujúce hodiny pomerne výrazné búrky, ktoré môžu spôsobovať problémy. Dnes sa nám ešte vyhnú, ale na našom území začnú úradovať počas zajtrajšieho dňa.

Po dňoch relatívne pokojného počasia sa v našej oblasti opäť objavia búrky. Tie už včera vyčíňali predovšetkým v západnej Európe, no v nadchádzajúcich hodinách a dňoch sa budú búrky rozširovať a naše územie čakajú búrky už počas zajtrajšieho dňa.

Intenzívne búrky vystrájajú

Pomerne silné búrky sa už včera vyskytli napríklad vo Francúzsku, či na západe Nemecka. V Severnom Porýnii-Vestfálsku včera búrky vyvracali stromy, ktoré padali aj na zaparkované autá. Pri búrkach sa však našťastie nikomu nič nestalo.

na Strednom Rýne búrky vyvracali stromy, zdroj: DPA
na Strednom Rýne búrky vyvracali stromy, zdroj: DPA

Intenzívna búrková činnosť sa očakáva aj v priebehu dnešného dňa a to predovšetkým vo Francúzsku, či v Nemecku.

Meteorologická služba Estofex dokonca vydala varovanie 2. stupňa pre oblasť Beneluxu, Nemecka a Francúzska, kde môžu búrky prinášať silný nárazový vietor a prívalové zrážky.

Výrazná búrková činnosť už teraz rastie v oblasti Nemecka. Vyskytujú sa tu početné stacionárnejšie búrky.

dnešná predpoveď služby Estofex
dnešná predpoveď služby Estofex

Búrky sa ozvú aj na Slovensku

V priebehu zajtrajšieho dňa sa potom búrková činnosť presunie ďalej smerom na východ a silnejšie búrky sa očakávajú napríklad v Česku, či na Slovensku.

Sobota prinesie intenzívnejšie búrky predovšetkým do Nemecka, Rakúska, či do oblasti Českej republiky, kde by búrky mohli byť aj silnejšie. Už teraz pred búrkami varujú meteorológovia výstrahou. Búrky budú nebezpečné predovšetkým prívalovými zrážkami a vyskytovať sa môžu aj silné poryvy vetra.