PRVÉ INFO: Rekordné horúčavy zasiahnu Európu. Bude až +40 °C. Slovensko čaká trópy od pondelka

Peter Minárik

Náš kontinent čaká ďalšia vlna extrémne horúceho počasia. V západnej Európe sa teploty už dostávajú nad +40 °C a horúčavy v nasledujúcich dňoch prepíšu rekordy. Tropické, teplé počasie sa vráti aj na Slovensko. Ďalšia vlna horúčav je na Slovensku už istá.

Európa už niekoľko dní bojuje s extrémne vysokými teplotami, ktoré atakujú historické teplotné rekordy. Vlna horúčav sa v priebehu nadchádzajúcich dní bude šíriť ďalšími štátmi Európu a neminie ani Slovensko, kde sa horúce počasie očakáva od pondelka.

Portugalsko nameralo vysoko nad +40 °C

Vlna tepla sužuje v uplynulých dňoch Portugalsko aj Španielsko. Pre vnútrozemské oblasti Španielska zasa teploty okolo +40 °C nie sú také nezvyčajné, no aktuálna vlna horúčav sa vyskytuje aj v oblastiach, kde to nebýva zvykom a extrémne teplo je aj v susednom Portugalsku.

Tu sa počas štvrtka dostala teplota na rovných +47 °C, čo vytvorilo nový mesačný národný rekord. Inak povedané: ,,Takto teplo v Portugalsku počas júla ešte nikdy nebolo,,. Teplota nemala ďaleko ani od absolútneho teplotného rekordu. Ten má hodnotu +47,4 °C.

v Portugalsku namerali až +47 °C, zdroj: wetteronline
v Portugalsku namerali až +47 °C, zdroj: wetteronline

Anglicko vydalo prvýkrát v histórii červenú výstrahu

Vlna horúčav sa z Pyrenejského polostrova počas nadchádzajúceho víkendu dostane do Francúzska a následne cez Lamanšský prieliv nad Britské ostrovy. Už na nedeľu platia v Anglicku výstrahy oranžového stupňa pred horúčavami.

V pondelok a v utorok sú dokonca v platnosti červené výstrahy, čo sa ešte nikdy v histórii nestalo. Ide tak o prvé vydanie červenej výstrahy, teda výstrahy najvyššieho stupňa pred vysokými teplotami britskými meteorológmi z Met Office a majú preto dôvod.

Teploty vo veľkej časti Anglicka vystúpia v pondelok a v utorok vysoko cez hranicu +35 °C. Meteorológovia dokonca dávajú až 80% šancu, že teplota pokorí absolútny teplotný rekord krajiny, ktorý má hodnotu +38,7 °C a dokonca je 50% pravdepodobnosť, že teploty pokoria hranicu až +40 °C.

v Anglicku vydali prvýkrát v histórii výstrahu červeného stupňa
v Anglicku vydali prvýkrát v histórii výstrahu červeného stupňa pred horúčavami

Horúčavy opäť zasiahnu aj Slovensko

Vlna horúčav sa postupne doženie aj na naše územie. Po pomerne príjemnom víkende začnú teploty stúpať už v pondelok. Teploty sa na našom území dostanú postupne až k +33 °C.

Horúčavy budú na Slovensku akcelerovať v priebehu stredy, kedy teploty na mnohých miestach nášho územia prekonajú hranicu +30 °C a v najteplejších oblastiach nášho územia sa teploty môžu dostať dokonca až nad hranicu +35 °C.

Vlna horúčav by sa mala na našom území udržať do budúceho víkendu. Až potom by sa malo postupne ochladiť.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd