PRVÉ INFO: Teplé počasie sa vráti, no s ním aj ďalšia vlna BÚROK, ktorá príde už čoskoro

Peter Minárik

Po chladných dňoch sa na naše územie vráti letné počasie, no to k nám prinesie aj ďalšiu vlnu búrok. Víkend prinesie teplé počasie, no musíte sa pripraviť aj na riziko búrok, a to predovšetkým na západnom Slovensku.

Naše územie uplynulé dva dni sužuje veľmi nepriaznivé počasie. Od severozápadu prúdi do našej oblasti chladnejší vzduch, ktorý má pôvod v oblasti Severného mora. Tento chladnejší vzduch prináša na Slovensko aktuálne prevládajúce chladnejšie počasie.

Mohli by sme však povedať, že počasie je extrémne chladné. Najchladnejšie sme mali v stredu, kedy v porovnaní s dlhodobým normálom boli teploty na západe až o 13 °C nižšie, ako je bežné. V inom porovnaní môžeme povedať, že sme zažívali počasie typické na koniec apríla a nie na polovicu júna.

Aj dnešné počasie bude chladné. V porovnaní s dlhodobým normálom budú dnešné teploty až o 2 až 4 °C nižšie.

Cez víkend sa konečne oteplí

Dnešný deň je zároveň posledným takto chladným dňom. Do našej oblasti už začne prúdiť teplejší vzduch od juhozápadu, ktorý zvýši teploty a už zajtra nás čakajú letné teploty. Hranica pre letný deň je definovaná na úrovni +25 °C a sobota prinesie teploty nad touto hranicou.

 

Zajtra zavládne na našom území slnečné počasie s teplotami, ktoré sa dostanú až na úroveň +20 až +26 °C.

Podobne teplo bude aj v nedeľu a v budúcom týždni by teploty mali dokonca atakovať až tropickú hranicu +30 °C. O tom však až neskôr. Víkend už bude síce konečne teplý, ale v sobotu večer sa pripravte na zhoršenie počasia.

Slovensko opäť zasiahnu búrky

Cez strednú Európu začne postupovať studený front, na ktorom sa v Nemecku, v Česku a v Rakúsku začnú už počas dňa tvoriť búrky. Pre nás k zaujímavej situácii dôjde v sobotu večer.

Nad východným Rakúskom by malo začať dochádzať k tvorbe prehánok a búrok, ktoré by vo večerných hodinách mali doraziť nad naše územie.

Prvé búrky hrozia na krajnom západe už pred 18:00, pričom najintenzívnejšie by mali byť do 22:00 a to predovšetkým v Bratislavskom a v Trnavskom kraji. Búrky však hrozia aj v Nitrianskom kraji.

 

Počas noci by mali búrky postupne prejsť do dažďa a ten by sa mal dostať až nad stredné Slovensko. Studený front však začne strácať na intenzite.

Ak si budete chcieť pozrieť v noci zo soboty na nedeľu hviezdy, tak to bude možné len na východe. Oblačnosť súvisiaca so studeným frontom sa začne postupne rozširovať nad celé Slovensko.

Do nedeľňajšieho poludnia sa studený front presunie nad východné Slovensko, kde sa očakávajú počas dňa prehánky. Búrky budú len slabšie.

Cez víkend sa tak na naše územie vrátia letné teploty a aj letné počasie. Po slnečnej sobote sa od západu očakáva príchod búrok, ktoré však nebudú veľmi silné, no pokazia sobotňajší večer na západnom Slovensku.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd