PRVÉ INFO: V nedeľu hrozia mimoriadne silné búrky. Prinesú nebezpečné prejavy

30.07.2021 o 21:33 - Ľubomír Franko

V nedeľu sa na Slovensku črtá nebezpečná búrková situácia. Podmienky budú vhodné na tvorbu mimoriadne silných búrok, ktoré môžu priniesť predovšetkým extrémny nárazový vietor. Vyskytnúť sa môže aj krupobitie a vylúčený nie je ani vznik tornáda.

V oblasti Slovenska sa v priebehu nedele črtá nebezpečná búrková situácia. V našej oblasti sa bude nachádzať veľmi teplý a vlhký vzduch, zároveň k nám v silnom prúdení dorazí studený front.

Už v sobotu postúpi do našej oblasti studený front. Ten prinesie na viaceré miesta prehánky, búrky alebo občasný dážď.

V priebehu nedele sa bude front nad našim územím vlniť a vytvorí sa na ňom samostatná tlaková níž.

Poloha tlakovej níže, veľmi silné prúdenie a dostatočná vlhkosť budú priať vzniku silných búrok.

Predpoveď búrok v nedeľu podľa služby Estofex, zdroj: Estofex.org
Predpoveď búrok v nedeľu podľa služby Estofex, zdroj: Estofex.org

Hrozia supercely, aj búrkové komplexy s extrémnym vetrom

Už v nedeľu ráno môžu vznikať na Slovensku a v okolitých krajinách búrky. Tie sa budú tvoriť vo vlhkom vzduchu, no najvýraznejším faktorom bude strih vetra (zmena rýchlosti vetra s narastajúcou výškou), ktorý bude priať vzniku silných búrkových systémov.

Tieto systémy by sa mali vyskytovať najmä na fronte, čiže skôr na strednom a západnom Slovensku. Naopak, na východe sa zas môžu vyskytnúť supercelárne búrky. Tie môžu priniesť väčšie krúpy, prívalové zrážky a vzhľadom na očakávané stáčanie sa vetra v spodných vrstvách troposféry nie je vylúčený ani vznik tornáda.

Búrky by sa mali vyskytovať počas celého dňa. Za toto obdobie sa môže našim územím prehnať aj niekoľko búrkových systémov, ktoré môžu priniesť nárazový vietor s rýchlosťou cez 100 km/h.

Postupovať budú od juhozápadu smerom na severovýchod.

Informáciu budeme aktualizovať s novými dostupnými výstupmi modelov v priebehu soboty.