PRVÉ INFO: V závere týždňa sa opäť ochladí. Na Slovensko sa vráti aj celodenný mráz

PRVÉ INFO: V závere týždňa sa opäť ochladí. Na Slovensko sa vráti aj celodenný mráz
Peter Minárik

Na našom území zažívame niekoľko dní odmäk a nadpriemerne vysoké teploty, ale to sa v závere tohto týždňa zmení, keďže sa črtá vpád chladného vzduchu. Ten by mal priniesť na naše územie ochladenie, do niektorých oblastí návrat celodenných mrazov a niekde bude dokonca aj snežiť.

Zimné počasie sa definitívne z nášho územia vytratilo a snehová pokrývka začala ubúdať aj v lyžiarskych strediskách, kde dokonca prišiel dážď, ktorý ešte viac zvýraznil topenie snehu.

Topenie snehu by malo pokračovať do konca týždňa, keďže sa aj naďalej očakáva prílev teplejšieho vzduchu od juhu, ktorý prinesie nadpriemerne vysoké teploty. Následne to však vyzerá na zmenu.

 
 

Cez víkend sa začne ochladzovať

Zmenu počasia prinesie plytká tlaková níž, ktorá nás začne ovplyvňovať v piatok a na väčšinu nášho územia prinesie dážď. Upršané počasie sa očakáva aj v sobotu, a to najmä na východe.

Následne sa táto tlaková níž presunie za naše územie, v dôsledku čoho začne do našej oblasti po jej zadnej strane prenikať chladnejší vzduch.

očakávaná teplota v hladine 850 hPa počas nedele
očakávaná teplota v hladine 850 hPa počas nedele

Chladný vzduch bude opäť prúdiť nad naše územie od severovýchodu z oblasti východnej Európy, kde sa stále nachádzajú bohaté zásoby studeného vzduchu. Rovnako ako minulý týždeň však ani teraz k nám hlavná masa studeného vzduchu neprenikne, keďže ju zadrží karpatský oblúk obklopujúci Slovensko.

 
 

Studený vzduch prenikne predovšetkým nad severné a východné Slovensko, kde sa prejaví nielen na teplotách, ale aj na skupenstve zrážok.

Mrazy sa vrátia v nedeľu

Sobota by mala byť posledným teplým dňom na väčšine územia. Maximálne teploty sa vyšplhajú od +2 °C na severovýchode po +8 °C na juhozápade Slovenska.

maximálne teploty počas soboty
maximálne teploty počas soboty
 

V nedeľu síce bude na západe ešte až +8 °C a ochladenie sa tam výraznejšie neprejaví, no na zvyšku Slovenska už teploty poklesnú. Pohybovať sa budú od 0 do +5 °C, pričom na severovýchode Slovenska začne popoludní mrznúť.

očakávané teploty počas nedele
očakávané teploty počas nedele

Noc na pondelok prinesie na takmer celé územie, s výnimkou Podunajskej nížiny, návrat mrazov. Predbežne najchladnejším dňom by mal byť pondelok, keď sa na východe očakáva aj celodenný mráz.

 
 

Následne by sa malo mierne otepliť, avšak v polovici budúceho týždňa to vyzerá na oveľa prudšiu zmenu počasia, výrazné ochladenie a pravdepodobne aj návrat sneženia. Súvisieť to bude s rozpadom polárneho víru. Ochladenie môžete vidieť aj v našej aktuálnej 30-dňovej predpovedi, ktorú nájdete TU >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Zajtra
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Nedeľa
Polooblačno
18 °C / 1 °C
Svetlana
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd