PRVÉ INFO: Veľká noc skončí snežením aj v nížinách a ďalším ochladením

Peter Minárik

Počasie chystá radikálnu zmenu v charaktere. Čaká nás ďalšie prudké ochladenie, ktoré tentoraz prinesie sneženie aj do najnižších polôh nášho územia. Zimné pneumatiky tak zatiaľ neprezúvajte.

Aprílové počasie je typické tým, že sa často strieda charakter počasia. Teplotné výkyvy sú výrazné a inak tomu nebude ani tento rok. Môžeme povedať dokonca, že nás čaká jeden z najväčších teplotných výkyvov za uplynulé roky.

Ešte na 1. apríla sa teplota na našom území dostala až na +26 °C a po Veľkej noci sa vráti pravá zima aj do nížin.

Už tieto sviatky sú v znamení chladného počasia. Po príjemnom Zelenom štvrtku, kedy sa teploty na mnohých miestach nášho územia dostávali až vysoko cez hranicu +20 °C sa výrazne ochladilo a na sever počas soboty prišlo aj sneženie. Vyzerá to však tak, že ďalšia výrazná zmena nás ešte len čaká.

Prepadne sa arktický vzduch

Počasie chystá nielen na Slovensko, ale aj do mnohých oblastí Európy návrat zimy a to vďaka prílivu mimoriadne studeného a vlhkého vzduchu od severu. Vďaka tomu čaká aj nižšie polohy sneženie a v Alpách napadnú desiatky centimetrov nového snehu.

Prílev studeného vzduchu nás čaká celý budúci týždeň. Maximálne denné teploty sa budú pohybovať prevažne pod +10 °C a v noci nás čakajú celoplošné mrazy. Aby toho nebolo málo, tak príde aj sneženie.

nad naše územie sa prepadne studený vzduch od severu, zdroj: ČHMÚ
nad naše územie sa prepadne studený vzduch od severu, zdroj: ČHMÚ

Sneženie dorazí aj do nížin

Počasie na Slovensku zmení prechod studeného frontu, ktorý začne cez naše územie postupovať v noci z pondelka na utorok. Tento studený front prinesie na celé naše územie zrážky, ktoré budú spočiatku kvapalné a od výšky 500 metrov snehové, ale pozor, v noci na utorok začne od severozápadu hranica sneženia klesať a to až do nížin.

Očakáva sa, že v noci na utorok sa sneženie bude vyskytovať aj v nižších polohách Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja.

V noci na utorok sa postupne teploty dostanú pod nulu a snehová pokrývka sa tak začne vytvárať aj v nižších polohách. Do utorňajšieho rána môže v nižších polohách napadnúť aj viac ako 5 cm snehu.

Zima na Slovensku bude pokračovať

Vyhliadky počasia na nasledujúci týždeň sú veľmi pesimistické a ak sa tešíte na príchod jarného počasia, tak sa nedočkáte skôr ako v druhej polovici apríla.

Dominantný vplyv na počasie na Slovensku bude mať komplex tlakových níží, ktoré sa budú nachádzať nad Škandináviou a v dôsledku toho, že sa rozpadol polárny vír, tak bude do Európy prenikať aj naďalej veľmi studený vzduch.

S výnimkou dvoch dní okolo 10. apríla, kedy k nám prechodne prenikne teplý vzduch od juhozápadu v dôsledku čoho sa môžu teploty dostať aj nad +15 °C sa očakáva teplotne podpriemerný charakter počasia.

Oteplenie nad hranicu +20 °C, nás čaká až v druhej polovici apríla. Vyhliadku počasia na apríl deň po dni nájdete TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd