Prvé sneženie mieri na Slovensko. Pozrite si, kde všade bude snežiť

15.11.2022 o 12:36 - Peter Minárik

Na Slovensko mieri prvé sneženie aj do nižšie položených miest a obcí. Prvé sneženie sa objaví hneď v niekoľkých oblastiach, kde odštartuje tohtoročnú zimnú sezónu. Najviac snehu napadne na horách. Okrem sneženia nás čakajú aj mrazy.

Prvé sneženie mieri na Slovensko. Pozrite si, kde všade bude snežiť
ilustračné foto

Aktuálne počasie, ktoré na našom území zažívame, je prevažne oblačné až zamračené, no napriek tomu nadpriemerne teplé. Aj keď to tak nevyzerá, tak vo výškach do našej oblasti stále prúdi teplejší vzduch. Ten je však aj vlhký, čo sa práve prejavuje na hmly a nízkej oblačnosti.

Takéto jesenné počasie sa však už onedlho stane minulosťou. Do našej oblasti totiž mieri zásadná zmena počasia, ktorá zrazí teploty z dlhodobého nadpriemeru do teplotného priemeru.

Okrem ochladenia, ktoré so sebou prinesie mrazy v nočných hodinách a nutnosť začať kúriť na celom území Slovenska, sa niektoré oblasti dočkajú aj prvých snehových vločiek.

Mieri k nám prvý sneh

Nadchádzajúce hodiny sa začne počasie na našom území výrazne meniť. Zmenu prinesie presúvajúca sa tlaková níž, ktorá sa už zajtra bude presúvať cez naše územie nad Ukrajinu. Bude však plytká a zatiaľ veľa zrážok neprinesie. Tie sa očakávajú najmä vo štvrtok a potom v piatok, kedy sa už tlaková níž usadí nad Ukrajinou a do našej oblasti začne pumpovať chladný vzduch, vplyvom čoho sa začnú zrážky meniť z dažďových na snehové.

Utorok a streda ešte na naše územie prinesú prevažne oblačné počasie s prehánkami či slabým dažďom. Denné teploty sa budú pohybovať do +10 °C a zatiaľ sa nič výrazne neudeje. Zmena nastane až v piatok. Tlaková níž sa usadí nad Ukrajinou a po jej zadnej strane k nám začne od severovýchodu prúdiť veľmi chladná vzduchová hmota, ktorá prinesie nielen mrazy, ale aj sneženie.

Situácia je však pomerne komplikovaná. Ako vidieť aj na mape, tak tá najchladnejšia vzduchová hmota zostane tesne za bránami Slovenska. Na zasnežené a mrazivé dni sa musia pripraviť na Pobaltí, na Ukrajiny či v Poľsku. K nám táto mimoriadne chladná vzduchová hmota prenikne len čiastočne, a to predovšetkým do severných a východných oblastí Slovenska.

tá najchladnejšia vzduchová hmota sa bude nachádzať pred bránami Slovenska
tá najchladnejšia vzduchová hmota sa bude nachádzať pred bránami Slovenska

A práve v týchto oblastiach by malo byť najchladnejšie a dočkajú sa aj prvého snehu. Už v noci zo stredy na štvrtok poklesne hranica sneženia na severe a východe na zhruba 500 metrov. Prvé snehové vločky tak zasiahnu predovšetkým Oravu, časť Liptova, Spiš a severovýchod. Veľa snehu to však zatiaľ neprinesie.

To sa zmení v priebehu piatka a víkendu, kedy nás čakajú ďalšie výrazné zrážky, ktoré budú aj vo forme sneženia, a to môže byť výraznejšie.

Piatok bude upršaný a zasnežený

Výrazné zrážky sa očakávajú v piatok a v noci na sobotu na viacerých miestach nášho územia. Keďže na severe a východe bude tá najchladnejšia vzduchová hmota, tak v týchto oblastiach bude aj najnižšie ležať hranica sneženia.

Snežiť by malo prevažne od výšky 500 metrov, no nie je vylúčené, že najmä v noci z piatka na sobotu klesne hranica sneženia ešte nižšie. Výrazné sneženie sa očakáva v celej južnej polovici Poľska a na západe Ukrajiny. V ktorých oblastiach Slovenska bude snežiť si pozrite na mape TU.