Prvé SNEŽENIE prišlo. Cesty zasypáva sneh a spôsobuje problémy, no teraz nás čaká toto

19.11.2023 o 10:35 - Peter Minárik

Časť frontálneho systému priniesla v uplynulých hodinách do západného Slovenska prvé sneženie, no presne, ako sa očakávalo, tak snehová pokrývka sa moc nevytvorila. Sneženie spôsobuje problémy len vo vyššie položených oblastiach.

Prvé SNEŽENIE prišlo. Cesty zasypáva sneh a spôsobuje problémy, no teraz nás čaká toto
foto: Marek Nikodem, Topoľčany

V skorých ranných hodinách sa nad naše územie prihnalo z Rakúska sneženie. To zasiahlo mnohé oblasti západného Slovenska a prvé snehové vločky nám hlásite od Bratislavy až po Dudince.

Teploty však na západnom Slovensku stúpajú nad bod mrazu, čo sa aj očakávalo. Sneženie tak už v niektorých oblastiach prešlo do dažďa a do iných oblastí prejde postupne v priebehu dňa.

Sneženie však spôsobuje aj problémy na cestách

Sneženie spôsobilo problémy predovšetkým na horských priechodoch. Komplikácie sú aj na západe a to konkrétne na horskom priechode Pezinská Baba, ktorý je prejazdný len pre vozidlá do 7,5 tony a so snehovými pneumatikami.

Polícia pre sneženie a šmykľavé vozovky uzavrela horské priechody Vernár, Šturec a Fačkov pre vozidlá na 10 metrov a taktiež sú povinné zimné pneumatiky. 

Na cestách západného Slovenska si však treba dať pozor, keďže teploty sú síce nad nulou, ale pri zemi je teplota oveľa nižšia, väčšinou záporná a cesty bez chemického posypu môžu byť šmykľavé.

Teraz nás čaká ďalšia vlna zrážok

Zrážková intenzita na našom území sa prechodne upokojila, no aktuálne sa nad naše územie blíži ďalšia vlna zrážok.

Ráno nás zasiahol teplý front frontálneho systému, no ten sa medzičasom pretransformoval do oklúzneho frontu, ktorý aktuálne postupuje z Moravy nad Slovensko.

V nadchádzajúcich hodinách sa tak od severozápadu rozprší, v polohách nad 400 metrov bude snežiť. Sneženie sa spočiatku počas popoludnia očakáva aj na východe nášho územia.

V priebehu dňa sa bude situácia už len zlepšovať a ak sa chcete vydať na cesty, tak odporúčame ešte počkať do popoludnia. To sa už zrážky vo väčšine nášho územia zmenia na kvapalné a teploty sa dostanú nad bod mrazu.

Reklama MediaAd