Prvý veľký požiar tohto roku zasiahol Španielsko. Zničil 3 000 hektárov lesa

25.03.2023 o 17:30 - Veronika Sádovská

Prvý veľký požiar zasiahol Valenciu. Rozhorel sa vo štvrtok a stihol už zničiť tisícky hektárov lesa.

Prvý veľký požiar tohto roku zasiahol Španielsko. Zničil 3 000 hektárov lesa
zdroj: Lorena Sopena

Prvý veľký požiar v Španielsku v tomto roku zúril v regióne východnej Valencie v piatok a zničil viac ako 3000 hektárov lesa.

Prinútil 1500 obyvateľov z ôsmich komunít opustiť svoje domovy. V Španielsku vládne extrémne sucho a to je ešte len marec.

Viac ako 500 hasičov podporovaných 18 lietadlami a vrtuľníkmi pracovalo počas noci na piatok a v piatok na hasení požiaru pri obci Villanueva de Viver v regióne Valencia.

Hasiči sa snažili s ohňom bojovať a jeho väčšiu časť už uhasili avšak sucho a prakticky letné teploty ho môžu znova reaktivovať.

Nezvyčajne suchá zima v južných častiach Európskeho kontinentu znížila vlhkosť v pôde a vyvolala obavy z opakovania roku 2022, keď bolo v Európe zničených 785 000 hektárov, čo je viac ako dvojnásobok ročného priemeru za posledných 16 rokov.

„Tieto požiare, ktoré vidíme, najmä začiatkom roka, sú opäť dôkazom klimatickej núdze, ktorou ľudstvo prechádza a ktorá postihuje a pustoší najmä krajiny, ako je tá naša,“ povedal na tlačovej konferencii španielsky premiér Pedro Sanchez.

V Španielsku vlani podľa Európskeho informačného systému o lesných požiaroch Európskej komisie zničilo 493 požiarov rekordných 307 000 hektárov pôdy.

Španielsko po troch rokoch podpriemerných zrážok zažíva dlhodobé sucho. Počasie bude na jar pozdĺž severovýchodného pobrežia Stredozemného mora v Španielsku suchšie a teplejšie ako zvyčajne.

 

 

Reklama MediaAd