Rekord prelomený. V Južnej Afrike namerali najvyššiu aprílovú teplotu

Veronika Sádovská

Nová najvyššia aprílová teplota presiahla v Juhoafrickej republike hranicu +31 °C. Počasie tu prepisovalo históriu.

Južná Afrika je posledných dňoch mimoriadne horúca, na apríl až nezvyčajne. V utorok dokonca v mestečku Vioolsdrif  zaznamenali nový aprílový teplotný rekord v minimálnej teplote.

Mestečko leží ešte v Juhoafrickej republike, avšak už na hranici s Namíbiou. Utorková minimálna teplota bola +31,7 °C a prekonala doterajší rekord len z nedávnej minulosti.

Podobne teplo v apríli v Austrálii tam bolo v roku 2020, kedy namerali minimum +31,1 °C. Teplotné rekordy na južnej pologuli prekonané v tak krátkom čase sú príkladom klimatických zmien a globálneho otepľovania.

V ten istý deň v mestečku Vioolsdrif namerali aj novú rekordnú maximálnu aprílovú teplotu pre Juhoafrickú republiku a to neuveriteľných +44,8 °C.

Horúčavy v tejto oblasti sú spôsobené kombináciou tlakovej výše, trvalým horúcim africkým vzduchom nad danou oblasťou a horúcim severovýchodným vetrom. Táto kombinácia je v oblasti typická pre silné vlny horúčav.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Horúco
37 °C / 15 °C
Daniel
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 15 °C
Magdaléna
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd