Rekordná anomália v Rusku. Teploty vyskočili na +20 °C, na Sibíri mali len tričká

19.11.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Na Sibíri zaznamenali rekordnú anomáliu. Je polovica novembra a teploty cez víkend atakovali +20 °C. Doterajší rekord pre najteplejší deň na Sibíri v druhej polovici novembra bol stanovený v roku 2001.

Rekordná anomália v Rusku. Teploty vyskočili na +20 °C, na Sibíri mali len tričká
Ilustračné. Foto: Siberian Times

Dve miesta, ktoré majú v súčasnosti výnimočné tepelné anomálie na svete, sú prekvapivo Sibír a Antarktída. Cez víkend bolo na Sibíri neuveriteľné teplo vzhľadom na toto ročné obdobie.

Počas soboty sa v Krasnoshchekove na Altajskom území vyšplhala teplota na rekordných +19,9 °C. Ide o najvyššiu teplotu, aká bola kedy zaznamenaná na Sibíri v druhej polovici novembra.

„Kto by mohol očakávať, že bude nosiť v polovici novembra na Sibíri tričko?,“ uviedol klimatológ Maximiliano Herrera. Doterajší rekord pre najteplejší deň na Sibíri v druhej polovici novembra bol stanovený v roku 2001.

Nezvyčajne teplo aj na Antarktíde

Zatiaľ čo v niektorých častiach Antarktídy pretrvávajú veľmi nízke teploty, iné oblasti Antarktídy sužujú, naopak, veľmi vysoké teploty. 

V piatok vystúpila teplota na +7,8 °C na stanici Maitri (indická výskumná stanica), na +5,6 °C na stanici Novolazarevskaja (ruská antarktická základňa), na +4,1 °C v Sanae (juhoafrická antarktická výskumná základňa) a na +5 °C na stanici Troll (nórska základňa). 

„Takéto teploty sú vysoké v každom mesiaci v roku, ale ešte neuveriteľnejšie sú v polovici novembra,“ doplňuje Herrera na margo nezvyčajne vysokých teplôt na Antarktíde. 

Reklama MediaAd