Rekordné dažde postihli Dominikánsku republiku. Počet obetí počasia sa zvyšuje

20.11.2023 o 09:22 - Veronika Sádovská

Rekordné dažde v Dominikánskej republike majú už vyše 20 obetí a sú medzi nimi aj deti. Evakuovali už množstvo ľudí a domácnosti ostali aj bez elektrickej energie.

Rekordné dažde postihli Dominikánsku republiku. Počet obetí počasia sa zvyšuje
zdroj: meteoweb.eu

Podľa núdzového operačného centra (COE) intenzívne prívalové dažde, ktoré zasiahli Dominikánsku republiku, vyhlásili za najintenzívnejšie aké kedy boli zaznamenané v krajine.

Obete pribúdajú

Bohužiaľ, spôsobili najmenej 21 úmrtí vrátane 2 maloletých. Medzi zosnulými sú aj štyria americkí občania a traja obyvatelia susedného štátu Haiti.

Najvyšší počet obetí hlásili včera. Až deväť ľudí zomrelo v dôsledku zrútenia múru na niekoľko vozidiel pozdĺž jednej z hlavných ciest hlavného mesta Santo Domingo. Pri vyšetrovaní tejto tragickej nehody prišli na to, že podložie pod múrom už bolo nasýtené zrážkami, čo spôsobilo zrútenie základov betónovej steny.

Ani v samotnom Santo Domingo sa neobišli bez množstva úmrtí. V hlavom meste krajiny bolo zaznamenaných deväť ďalších obetí, ktoré prišli o život v dôsledku záplav a zrútenia steny v dome.

Ďalšie tragické úmrtia boli hlásené v niekoľkých provinciách, vrátane muža, ktorého zmietla voda v provincii San José de Ocoa a dvoch ďalších ľudí, ktorí prišli o život za podobných okolností v provincii La Altagracia.

Najsilnejšie zrážky v histórii

Prezident Luis Abinader na tlačovej konferencii povedal, že zrážky za posledných 48 hodín sú najsilnejšie zaznamenané v histórii krajiny. Vláda udržiava 30 z 32 provincií v pohotovosti a vyhlásila červené varovanie pre 14 z nich kvôli vytrvalým dažďom.

Operačné stredisko pre mimoriadne situácie oznámilo, že z ohrozených oblastí bolo evakuovaných približne 13 000 ľudí. Silné dažde spôsobili v niektorých regiónoch výpadky elektriny a problémy s dodávkami vody. Školy zostanú zatvorené do stredy, aby sa posúdil rozsah škôd a zaistila bezpečnosť žiakov.

Reklama MediaAd