Rekordné teploty nehlási už len Stredozemné more. Nezvyčajne teplé leto je aj v Spojenom kráľovstve, Škandinávii a na Islande. Teplota mora v týchto oblastiach je tento rok neobyčajne vysoká.
Severný Atlantik postihuje bezprecedentný morský jav: v roku 2025 dosiahli vody okolo Spojeného kráľovstva, Írska, Škandinávie až po Island na severe mimoriadne vysoké teploty. Dôsledky sa neobmedzujú len na miestne ekosystémy, ale prejavujú sa aj v rýchlom topení arktického morského ľadu.
Medzi jarou a letom 2025 zaznamenali satelity teploty morskej hladiny až o 4 °C nad priemerom. Takéto vysoké hodnoty neboli pozorované od roku 1982.
V švédskych pobrežných vodách dosiahli júlové priemery +18 až +19 °C s lokálnymi maximami +21 °C. Pozdĺž Nórska sa teploty tiež pohybovali od +13 do +16 °C, pričom všetky boli nad historickými priemermi. Dokonca aj severne od Islandu je more nezvyčajne teplé s rozsiahlymi a pretrvávajúcimi anomáliami.
Podľa odborníkov súčasnú vlnu morských horúčav vysvetľujú dva faktory. Pretrvávajúci vysoký tlak: jasná obloha a slabý vietor znižujú miešanie vôd, čo spôsobuje hromadenie tepla na povrchu. Globálne otepľovanie: Teplota oceánov v roku 2025 bude patriť medzi najvyššiu, aká bola kedy nameraná na celom svete, čo je trend, ktorý pretrváva už roky.
Reakcia Arktídy bola rýchla. V marci 2025 dosiahol morský ľad svoju najnižšiu rozlohu v histórii, čo je znakom toho, že ani zima nebola dostatočne chladná. Topenie sa v lete zrýchlilo a vedci sa obávajú, že september bude znamenať jedno z najhorších miním v histórii.
Otepľovanie oceánov mení stratifikáciu vôd, bráni výmene živín a sťažuje prežitie morských druhov. Tento dominový efekt sa rozširuje od mikroskopických rias až po veľkých morských predátorov.
Rok 2025 jasne ukázal, že teplotné anomálie v severnom Atlantiku a topenie arktického ľadu sú dve strany tej istej klimatickej krízy. Teplé moria, ako boli pozorované tento rok, nie sú len štatistikou, ale jasným znakom toho, že klimatická dynamika sa rýchlo mení.