Toto bol najteplejší september v histórii vo Veľkej Británii. A tiež vlhší ako zvyčajne

Toto bol najteplejší september v histórii vo Veľkej Británii. A tiež vlhší ako zvyčajne
Zuzana Macháčová

Tohtoročný september vo Veľkej Británii bol taký horúci ako september 2006. Minulý mesiac priniesol do tohto ostrovného štátu horúčavy, ktoré trvali 7 dní.

Podľa predbežných štatistík Met Office bol september vo Veľkej Británii rekordne horúci. Priemerná teplota bola +15,2 °C.

To znamená, že september 2023 bol rovnako teplý ako september 2006. Oba mesiace boli považované za najteplejšie septembrové obdobia v krajine.

Sedem dní horúčav

Vysoké teploty čiastočne spôsobila rozsiahla a rekordná vlna horúčav začiatkom septembra. Počas nich spolu až 7 dní po sebe teplota vystúpila nad +30 °C.

Počas týchto horúčav bola zaznamenaná aj najvyššia teplota v Spojenom kráľovstve v tomto roku, a to +32,7 °C.

Takýto teplý začiatok septembra spôsobila tlaková výš panujúca vo veľkých častiach Európy. To pomohlo pritiahnuť teplejší vzduch nad Spojené kráľovstvo začiatkom mesiaca.

O tretinu viac zrážok

Ako horúčavy ustupovali, nastalo obdobie dažďa a silného vetra, ako aj búrky Agnes," povedal hlavný vedec Met Office Mark McCarthy.

September 2023 bol tiež vlhší ako zvyčajne. Spojené kráľovstvo zaznamenalo takmer o tretinu viac zrážok, ako je priemer.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd