REKORDY: Toto sú NAJrekordnejšie búrky na svete

REKORDY: Toto sú NAJrekordnejšie búrky na svete
Peter Minárik

Každoročne sa na našej planéte vyskytuje niekoľko tropických búrok. Mnohé z nich sú navždy zapísané do histórie.

Do histórie sa zapísali, či už ako najsilnejšie, najtragickejšie, či najväčšie. Týchto 5 tropických búrok patrí k najrekordnejším.

Cyklón Olívia (1996) - najsilnejší vietor

Cyklón Olívia zasiahol Austráliu počas apríla roku 1996. Priniesol najsilnejší zaznamenaný vietor na pevnine. Na ostrove Barow namerali rýchlosť vetra až 408 km/h, čím bol prekonaný rekord z roku 1934, kedy na americkej hore Mount Washington namerali vietor o sile 372 km/h.

Cyklón Bhola (1970) - najtragickejší

Tento cyklón priniesol najviac mŕtvych. Cyklón zasiahol v novembri roku 1970 oblasť Pakistanu a Bengálska. Počet obetí nie je presne známy, no šplhá sa nad hranicu 500 000 mŕtvych.

Hurikán Harvey (2017) - najdrahší

Hurikán, ktorý minulý rok v auguste zasiahol Spojené štáty priniesol najväčšie škody v histórii. Tie sa vyšplhali na 125 miliárd amerických dolárov. Hurikán zasiahol najmä Texas. Podobné škody si vyžiadal aj hurikán Katrina.

Hurikán John (2006) - najaktívnejší 

Hurikán zasiahol najmä západné pobrežie Severnej Ameriky, kade postupoval od juhovýchodu smerom k severozápadu. Urazil najdlhšiu vzdialenosť. Celkovo bol aktívny na 1500 km západného pobrežia USA a Mexika.

Supertjafún Tip (1979) - najväčší

Tento tajfún vystrájal v Ázii v októbri roku 1979. Tlak poklesol na 870 hPa a spomedzi všetkých búrok dosiahol najväčší priemer a to až 2 200 km, čo je pre predstavu vzdialenosť medzi Parížom a Moskvou. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Zajtra
Skoro jasno
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Streda
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd