Rok 2016 nám priniesol nástrahy a prekvapenia

Ľubomír Franko
Počas roku 2016 sme zažili silné búrky, extrémne suchá a aj zasnežené prekvapenia

Rok 2016 priniesol suchá, silné búrky a veľa slnečných dní. Prinášame vám zhrnutie jednotlivých mesiacov v krátkom ŠPECIÁLI. Údaje sme brali z Vašich fotografií, údajov staníc METAR a verejne dostupných údajov. V mene celého tímu iMeteo.sk vám taktiež prajeme všetko dobré do nového roku a tešíme sa na mnoho ďalších nádherných fotografií.

Začiatkom januára roku 2016 nás prekvapilo výdatné sneženie. To spôsobilo kalamitu v našom hlavnom meste, ale zo snehu sa tešili viaceré miesta Slovenska. Počasie ovplyvňovala rozsiahlá oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá siahala od Britských ostrovov až po východnú Škandináviu. V závere mesiaca nás ovplyvnila tlaková výš, ktorá priniesla aj mrazivé noci. V Oravskej Lesnej sa 23. januára ochladilo na -23,8°C.

Počas februára sme zaznamenali viacero vpádov studeného vzduchu. Najviac snehu spadlo na severe a v ostatných oblastiach sa striedali snehové so zmiešanými zrážkami. Najvýraznejšie zrážky nás zasiahli počas 10. a 11. januára, kedy na našich horách napadlo aj viac ako meter snehu. Výrazne snežilo aj v nižších polohách a tešili sa najmä lyžiarske strediská. Mesiac január a február boli taktiež celosvetovo najteplejšie v histórii.

Veľa snehu po februári ostalo aj v marci. Začiatkom mesiaca sa vyjasnilo a užívať sme si mohli napríklad prekrásnu lyžovačku. Sneženie sa pripomenulo aj počas Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Jasnej, kedy museli aj preložiť jeden pretek. Na západe však panovali vysoké teploty a v závere mesiaca sa v Bratislave oteplilo až na +22,8°C.

Aprílové počasie bolo naozaj bláznivé. Začiatkom mesiaca sa k nám od juhu až juhovýchodu dostal veľmi teplý vzduch. Neskôr sa vo výškach presunula nad strednú Európu tlaková níž, ktorá výrazne labilizovala vzduch. 6. apríla sme zaznamenali prvé výraznejšie búrky, ktoré priniesli dvojcentimetrové krúpy do okolia Popradu. V závere mesiaca k nám opäť prenikol chladný vzduch a najmä na horách pripadol čerstvý sneh. Do zasneženého rána sa však 28. apríla prebúdzali aj viacerí obyvatelia Oravy.

Máj priniesol početné búrky. Tie spôsobovali komplikácie najmä na cestách a v pivniciach. Ich hlavným sprievodným javom boli časté prívalové zrážky, pri ktorých často napršalo takmer 50 milimetrov. V závere mesiaca k nám od juhozápadu prúdil veľmi teplý vzduch, ktorý spôsobil ďalšie búrky. Najteplejšie bolo vtedy na východe, kde bolo namerané aj mesačné maximum. 29. mája vystúpila teplota v Kamenici nad Cirochou na +29,7°C a lokálne boli pravdepodobne prekonané aj prvé tohoročné tridsiatky.

Jún bol na mnohých miestach búrlivý. Počasie prinieslo tropické teploty, ale aj silné búrky. To si však určite nemohli povedať obyvatelia východného Slovenska. V oblasti panovalo výrazné až extrémne sucho. Panovali tam taktiež aj vysoké teploty. V Kamenici nad Cirochou 24. júna vystúpila teplota na +35,5°C. Extrémny z hľadiska búrok však bol aj u našich susedov. V Česku sa vyskytlo niekoľko superciel, ktoré spôsobovali aj škody.Počas júla nás bičovali početné búrky, často krát aj intenzívne. Mesiac sa teoreticky dá rozdeliť na kľudnú a búrlivú polovicu. Začiatkom mesiaca boli búrky len lokálne a nie tak výrazné. Prechodne sa na našom území udržala aj tlaková výš, ktorá priniesla slnečné počasie s menším množstvom búrok. V polovici mesiaca k nám dorazil od severu výraznejší dážď a napríklad 17. júla napršalo v Tatranskej Javorine až 102 mm zrážok. Extrémne búrky nás zasiahli v závere mesiaca. Posledný júlový týždeň sme zaznamenali hneď niekoľko výrazných zrážkových úhrnov. 25. júla napršalo v Tatranskej Lomnici 70,6 mm, 29. júla v Revúcej až 133 mm a 31. júla v Kremnických Baniach až 112,1 mm.

August bol v tomto roku mesiac s najväčším počtom slnečných dní. Po väčšinu mesiaca prevládala nad našim územím tlaková výš, ktorá prinášala stabilné a slnečné počasie. Výraznejšie zrážky nás zasiahli len počas 21. a 22 augusta, kedy k nám vo vyšších vrstvách od severozápadu zasahovala brázda nižšieho tlaku vzduchu. Namerané boli aj vysoké úhrny zrážok. 21. augusta v Mlynkoch 69,9 mm a 22. augusta v Strážskom 78 mm. Každopádne nie často sa vidí celá stredná Európa bez obláčika, ako tomu tak bolo počas 26. augusta.

September pokračoval v ,,augustovom" trende. Dominujúce počasie bolo jasné s malou oblačnosťou. Ojedinele sa vyskytli aj búrky, ktoré priniesli aj cez 70 mm zrážok. Relatívne vysoké teploty však pretrvávali počas prvých 16 dní, kedy s výnimkou 5. a 6. septembra vystúpila teplota každý deň nad alebo takmer na hranicu +30°C. 

Október nás určite prekvapil veľmi skorou snehovou nádielkou. Tá dorazila nad naše územie 5. a 6. deň v mesiaci. Po prednej strane mohutnej tlakovej výše nad Škandináviou sa k nám prechodne dostal chladnejší vzduch od severovýchodu. Zároveň sa nad severovýchod nášho územia dostala vo výškach tlaková níž, ktorá spôsobila výrazné sneženie. Sneženie pod Tatrami spôsobilo rozsiahlé komplikácie v doprave, obmedzilo vlakovú dopravu, ale najmä prekvapilo cestárov. Naopak zo snehu sa tešili milovníci zimy lebo na horách pripadlo aj 30 cm ,,prašanu".

Počas novembra sme sa tešili z ďalšej výraznej snehovej nádielky. Sneh sa ukázal aj v nížinách, no najväčšie komplikácie spôsoboval ako inde, na severe. Výrazné snehové zrážky opäť skomplikovali dopravu. Pridal sa aj silný vietor, ktorý vyvracal stromy a tak spôsoboval problémy na železniciach. Zo snehu sme sa však dlho netešili. Do nadvlády sa postupne dostali inverzné dni. V závere mesiaca sa však zima opäť pripomenula a do decembra snehom potešení odchádzali najmä obyvatelia severu a východu. Za spomenutie stojí aj silný fénový efekt, ktorý 22. novembra spôsobil, že mesačné maximum bolo namerané v Žiline. Teplota tam vtedy vystúpila až na +17,1°C.

December bol pre mnohých veľkým sklamaním. Snehových vločiek bolo naozaj málo a dominovali najmä inverzie. Vpád sibírskeho vzduchu začiatkom mesiaca vyvolal zasnežovanie v lyžiarských strediskách, ktoré sa tiež dlho netešili. Následné inverzie priniesli vysoké teploty do vyšších polôh a sneh sa tak aj v najvyšších polohách topil. Pod inverznou vrstvou však uviazol chladný vzduch a záporné teploty sa udržiavali na viacerých miestach. Následne pri rozpade inverznej vrstvy pred Vianocami sa pri rozpadávajúcej sa nízkej oblačnosti vyskytovalo na mnohých miestach slabé sneženie. Zo snehu sa tak tešili viaceré lokality, kde sa snehová vrstva ani neočakávala. Počas Štedrého dňa dorazilo od severozápadu ďalšie výraznejšie sneženie a zasneženú štedrú večeru mali najmä obyvatelia severozápadného a severného Slovenska. V závere mesiaca sa od západu nasunula nad naše územie tlaková výš, ktorá zotrvala až do konca roka. Priniesla slnečné počasie, so slabou inverziou. Ešte pred ňou k nám však prenikol chladnejší vzduch a najmä na severovýchodných návetriach hôr napadol aj nový sneh. 

Spolu s vami sa tešíme na všetko nové, čo nám rok 2017 prinesie. Vaše fotografie a čerstvé informácie pomáhajú nielen nám, ale najmä všetkým našim čitateľom, ktorí sú včas informovaní o aktuálnej poveternostnej situácii. Pred nami je nový mesiac a s ním ďalšie nástrahy či už v každodennom živote alebo v počasí. Ďakujeme že ste s nami. Tím iMeteo.sk.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd