Rok 2020 bol v Európe najteplejší v histórii. Zima 2019/2020 bola extrémne teplá

Ľubomír Franko

Vo štvrtok 22. apríla sme oslavovali Deň Zeme. Práve v tento deň vydali vedci Správu o stave klímy v Európe. Ako iste už tušíme, správy obsiahnuté v tomto dokumente boli prevažne negatívne a len dokazujú, ako výrazne pociťujeme klimatické zmeny.

Správu o stave klímy v Európe každoročne zverejňuje služba Copernicus. Nachádzajú sa v nej zohdnotenia klímy v oblasti Európy za celý uplynulý rok, pričom hodnotené sú viaceré faktory ako teplota, zrážky, suchá, požiare či prietoky riek.

Rok 2020 bol v Európe najteplejším rokom v histórii

Od roku 1950 pozorujeme v teplotách v Európe dlhodobý rastúci trend, či už z hľadiska ročného chodu teploty, alebo aj z hľadiska teploty ročných období.

Teploty ale nenarastajú konštantne, pozorovali sme aj teplé, ale aj chladnejšie roky. Najvýraznejší trend v náraste teploty pozorujeme od roku 1980.

Rok 2020 bol v Európe o 1,6 °C teplejší ako priemer rokov 1981 až 2010, čím sa stal najteplejším v histórii pozorovaní, minimálne od roku 1950.

Je to asi o 0,4 °C viac, ako majú najbližšie 4 najteplejšie roky v histórii, z ktorých sa všetky vyskytli v posledných desiatich rokoch.

Rok 2020 bol v Európe najteplejší v histórii, zdroj: Copernicus
Rok 2020 bol v Európe najteplejší v histórii, zdroj: Copernicus

Zima 2019/2020 bola extrémne teplá

Okrem najteplejšieho roka v histórii sme v roku 2020 zaznamenali aj najteplejšiu zimu a jeseň v histórii. Jar a leto boli takisto teplé, no na rekord nestačili. 

Zima bola teplejšia ako normál v celej Európe, pričom najväčšie odchýlky boli pozorované v jej severovýchodnej časti, kde odchýlka činila asi 6 °C. Vo zvyšku Európy bola zima teplejšia ako zvyčajne v priemere asi o 4 °C.

Odchýlky teploty podľa ročných období, zdroj: Copernicus.eu
Odchýlky teploty podľa ročných období, zdroj: Copernicus.eu

Výrazné rozdiely boli pozorované aj v ľadových dňoch, teda v dňoch, kedy maximálna denná teplota nepresiahla 0 °C. Na našom území sme pozorovali asi o 10 až 30 takýchto dní menej. Najviac ich ubudlo v severnej polovici Slovenska.

Počet ľadových dní (vľavo) a odchýlka počtu ľadových dní (vpravo), zdroj: Copernicus.eu
Počet ľadových dní (vľavo) a odchýlka počtu ľadových dní (vpravo), zdroj: Copernicus.eu

Aj na vyššie uvedených obrázkoch môžeme pozorovať výraznú teplotnú anomáliu na severovýchode Európy. V tejto oblasti bola zima extrémne teplá a takáto teplá zima sa tam nikdy nevyskytla.

Ďalším dôležitým faktom je, že počas zimy 2019/2020 sa až takmer 45% oblasti Európy nedočkalo jediného ľadového dňa. Doterajší rekord držal rok 1974, kedy bolo bez ľadového dňa asi 37% Európy.

Extrémne zmeny v počasí

Vo februári 2020 sme pozorovali vo veľkej časti Európy výrazne nadnormálové zrážky z trvalých dažďov. Tieto výdatné zrážky postihli najmä západnú a strednú Európu.

Následne ale prišiel marec, kedy boli zrážky normálové a na mnohých miestach už aj výrazne podnormálové. Apríl sucho nezažehnal a pozorovali sme extrémne sucho.

V častiach severozápadnej Európy bola jar 2020 jednou z najsuchších za posledných 40 rokov aj z hľadiska zrážok, aj z hľadiska vlhkosti pôdy.

Zaujímavosťou je aj Pyrenejský polostrov či ďalšie oblasti Stredozemného mora, kde pozorovali presne opačný efekt. Po mimoriadne suchej zime nastala mimoriadne zrážkovo bohatá jar.

Prechod z vlhkej zimy do suchej jari, zdroj: Copernicus.eu
Prechod z vlhkej zimy do suchej jari, zdroj: Copernicus.eu

Klimatické zmeny sú prítomné po celom svete a je dôležité ich blízko sledovať, aby bolo možné včas zasiahnuť a urobiť všetko preto, aby mali čo najmenší vplyv na zdravie a životy ľudí.

Služba pre zmenu podnebia Copernicus je jednou zo šiestich tematických služieb poskytovaných v rámci programu Európskej únie Copernicus. Program Copernicus riadi Európska komisia a program C3S implementuje Európske stredisko pre strednodobé predpovede počasia a jeho prevádzka sa očakáva v roku 2018.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd