Rok 2020 bude patriť medzi tri najteplejšie roky v histórii pozorovaní

Ľubomír Franko

Podľa predbežnej správy Svetovej meteorologickej organizácie o stave globálnej klímy v roku 2020 sa môže rok 2020 stať jedným z troch najteplejších rokov v histórii. 

K roku 2020 sa v správe vyjadril profesor Petteri Taalas, generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie WMO. 

Rok 2020 je zatiaľ druhým najteplejším v histórii pozorovaní. Aktuálne existuje podľa BerkeleyEarth šanca asi 16%, že rok 2020 bude najteplejší v histórii, šanca asi 80%, že rok 2020 sa stane druhým najteplejším v histórii a šanca 4%, že bude tretí najteplejší v histórii.

Teplotné odchýlky od dlhodobého priemeru v období január až október 2020
Teplotné odchýlky od dlhodobého priemeru v období január až október 2020

„Rok 2020 bol, žiaľ, ďalším mimoriadnym rokom pre klímu našej planéty. Zažili sme nové rekordy extrémne vysokých teplôt na kontinentoch, ako aj v oceánoch, no predovšetkým v Arktíde. Požiare zničili na začiatku roka rozsiahle oblasti v Austrálii, a v priebehu leta a jesene aj na Sibíri a západnom pobreží USA, prípadne v Južnej Amerike.

V dôsledku týchto udalostí sa oblaky dymu dostali vysoko do atmosféry a vďaka atmosférickej cirkulácie zahalili rozsiahle oblasti Zeme. V Atlantickom oceáne sme pozorovali najaktívnejšiu sezónu tropických cyklón v histórii, pričom sme zaznamenali rekordný počet tropických búrok (30).

V novembri 2020 sme dokonca boli svedkami historicky bezprecedentnej situácie, kedy v priebehu necelých dvoch týždňov štát Nikaragua (Stredná Amerika) zasiahli dva ničivé hurikány 4. kategórie, Eta a Iota, a spôsobili rozsiahle ľudské straty a materiálne škody. Povodne viedli v niektorých častiach Afriky a juhovýchodnej Ázie k masívnemu presídľovaniu obyvateľstva a k ohrozeniu potravinovej bezpečnosti miliónov obyvateľov," uviedol Taalas.

Zdroj: BerkeleyEarth.org
Zdroj: BerkeleyEarth.org

Aj na Slovensku sa výraznejšie prejavuje globálne otepľovanie. Od roku 1980 stúpol 10-ročný priemer teploty z 7,5 °C na 9,0 °C. Rok 2019 bol na našom území najteplejší v histórii a medzi tri najteplejšie roky v histórii sa na Slovensku zaradí aj rok 2020.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd