Rok 2023 sa zapíše do histórie. Globálne otepľovanie zrejme prekročí bod zlomu

21.11.2023 o 15:30 - Veronika Salayová

Globálne otepľovanie po prvý raz prekročilo 2 °C za jediný deň v porovnaní s predindustriálnym obdobím. Aj ako celok sa rok 2023 s veľkou pravdepodobnosťou zapíše do histórie klímy ako najteplejší rok od začiatku meraní.

Rok 2023 sa zapíše do histórie. Globálne otepľovanie zrejme prekročí bod zlomu
Ilustračné. Foto: Canva

Tento rok sledujeme jeden rekord za druhým, aspoň čo sa klimatických zmien vo svete týka. Po celosvetovo rekordne teplom októbri zaznamenala Služba pre zmenu klímy Copernicus teraz nový „nepríjemný“ rekord.

Minulý piatok bola globálna teplota prvýkrát o viac ako 2 °C vyššia, ako je predindustriálna úroveň. Priemerné obdobie medzi rokmi 1850 a 1900 je definované ako predindustriálne obdobie, od ktorého sa následne odvíjajú rozdiely v teplotách. 

Nedosiahnutý klimatický cieľ 1,5 °C?

Často uvádzaný cieľ 1,5 °C má obmedziť globálne otepľovanie do roku 2100, tak ako sa v Paríži v roku 2015 zhodli takmer všetky krajiny sveta. Piatkové zaznamenané prekročenie 2 °C však nastalo len v jeden deň!

To kontrastuje s nižšími priemernými hodnotami vo väčšine ostatných dní v roku, takže zvýšenie globálnej ročnej priemernej teploty sa nakoniec ustáli niekde blízko prahu 1,5 °C, uvádzajú klimatológovia. 

Svetová meteorologická organizácia predpokladá, že v rokoch 2023 až 2027 bude v priemere prekročený aj teplotný prah 1,5 °C. Niekoľko štúdií naznačuje, že pri globálnom otepľovaní medzi 1,5 a 2 °C by sa s určitou pravdepodobnosťou dali dosiahnuť tzv. body zlomu.

Ide o procesy v klimatickom systéme Zeme, ktoré sa pri určitom zvýšení teploty „prevrátia“ a podľa teórie pokračujú nenávratne samy. S tým súvisia čoraz častejšie prírodné katastrofy ako záplavy, sucho, požiare, ale aj sezóna hurikánov či častejší výskyt tornád a pod. 

Rekordne teplý rok 2023

Rok 2023 bude zrejme najteplejším rokom v histórii počasia. Ročný priemer je v súčasnosti na hodnote 1,4 °C nad predindustriálnymi úrovňami. Jednou z dôležitých príčin je fenomén El Niño a druhou je sopečná erupcia v Tichomorí v roku 2022.

V tom čase podvodná sopka neďaleko Tongy katapultovala obrovské množstvo vodnej pary do stratosféry. Vodná para je považovaná za najdôležitejší skleníkový plyn na Zemi. Obe tieto udalosti zvýšili globálnu teplotu, čo viedlo a stále vedie k postupnému otepľovaniu a následne ku klimatickým zmenám. 

Reklama MediaAd