Rok 2024 bol celosvetovo najteplejším rokom v histórii meraní, priemerná globálna teplota dosiahla +15,10 °C. Uviedla to dnes meteorologická služba Európskej únie Copernicus. Minulý rok bol zároveň prvým kalendárnym rokom, kedy bola priemerná globálna teplota o 1,5 °C vyššia ako v predindustriálnom období.
Výročná správa služby Copernicus predstavuje všeobecné zhrnutie najvýznamnejších klimatických extrémov za rok 2024 a hlavných faktorov, ktoré za nimi stoja, či už ide o koncentrácie skleníkových plynov, jav El Niňo či ďalšie prirodzené výkyvy.
„Rok 2024 bol najteplejším rokom v globálnych teplotných rekordoch, ktoré siahajú až do roku 1850. Celosvetová priemerná teplota bola +15,10 °C, čo je o 0,72 °C nad priemerom rokov 1991 až 2020 a o 0,12 °C viac ako v roku 2023, čo bol podľa záznamov predchádzajúci najteplejší rok,“ uviedli meteorológovia z únijnej služby.
„Vlaňajší rok tak bol o 1,60 °C teplejší ako predindustriálne obdobie v rokoch 1850 až 1900," dodali. Porovnanie s dobou pred priemyselnou revolúciou klimatológovia používajú na dokreslenie globálneho otepľovania.
Údaj 1,5 °C je významným symbolickým medzníkom. Na klimatickom cieli udržať globálnu teplotu pod 1,5 °C v porovnaní s predpriemyselnou érou sa totiž krajiny sveta dohodli na klimatickej konferencii OSN v Paríži v roku 2015. Priemerné teploty by sa nad touto hodnotou nemali pohybovať v dlhodobej perspektíve niekoľko desiatok rokov.
„Každý rok v poslednom desaťročí bol najteplejším v histórii. Vysoké globálne teploty spolu s rekordnými globálnymi hladinami atmosférických vodných pár v roku 2024 priniesli bezprecedentné vlny horúčav a výdatné zrážky, ktoré spôsobili utrpenie miliónov ľudí," uviedla Samantha Burgessová zo služby Copernicus.
„Všetky medzinárodné záznamy o globálnej teplote ukazujú, že rok 2024 bol najteplejším od začiatku merania v roku 1850. Ľudstvo je samo zodpovedné za svoj osud, naša reakcia na klimatické výzvy by ale mala byť založená na dôkazoch," doplnil jej kolega z tejto služby Carlo Buontempo.
Mnohí ľudia, ale bez dôkazov neveria, že klíma sa naozaj mení. Nestačia im ani stále extrémnejšie prejavy počasia - silnejšie vlny horúčav, suchá či ničivé povodne, ktoré zasiahli toto leto aj Slovensko.
Jedným z ikonických grafov sú aj tieto tzv. "otepľovacie pruhy". Tie zobrazujú jednotlivé roky od priemyselnej revolúcie a to ako sa menila priemerná ročná teplota. Najnovšia aktualizácia pridáva nový tmavočervený pruh pre rok 2024 – farbu, ktorá bola prvýkrát predstavená minulý rok, keď rok 2023 prekonal všetky predchádzajúce rekordy.
„Budúcnosť máme v našich rukách - rýchla a rozhodná akcia ešte stále môže zmeniť trajektóriu našej budúcej klímy," dodal Carlo Buontempo.