Rozsiahle povodne v Albánsku si vyžiadali dve obete

23.11.2022 o 12:06 - Zuzana Macháčová

Cez víkend sa Albánskom prehnali silné lejaky, ktoré spôsobili rozsiahle povodne. Podľa oficiálnych údajov zahynuli najmenej dvaja ľudia. Obyvatelia zaplavených oblastí sa obávajú, že nadchádzajúca zima bude kvôli záplavám ešte ťažšia.

Rozsiahle povodne v Albánsku si vyžiadali dve obete
Zdroj: news.sky

V pondelok informovala miestna polícia, že rozsiahle povodne si vyžiadali dva životy. Obeťami sú otec a syn, ktorí cestovali v aute neďaleko Boge. Vozidlo zobrala prívalová voda do rieky. Podľa polície bolo v aute ešte jedno dievča, tomu sa, našťastie, podarilo utiecť.

Albánske záchranné služby pomáhali postihnutým obyvateľom počas celého víkendu. V meste Shkodra sa uskutočnili desiatky evakuácií. Veľké záplavy spôsobili aj výpadky elektriny. Tisíce hektárov poľnohospodárskej pôdy a stovky domov boli zaplavené. V najviac postihnutých oblastiach Albánska zatvorili aj školy.

Ťažké časy

Tento rok nebol pre Albánsko jednoduchý. Leto prinieslo vysoké horúčavy a málo zrážok. To spôsobilo, že krajina zažila najväčšie sucho za uplynulé roky. Keďže väčšina výroby energie v krajine závisí od vody, vláda sa snaží zabezpečiť elektrinu pre všetky domácnosti.

Obyvatelia Albánska sa teraz obávajú, že nadchádzajúca zima bude kvôli záplavám ešte ťažšia. Pre mnohých ľudí zima a záplavy predstavujú veľkú hrozbu. Gezim Hasllani, obyvateľ obce, povedal: „Vďaka Bohu sa nám podarilo zachrániť naše deti a zvieratá.“

Najväčším problémom, ktorému Hasllani teraz čelí, je nadchádzajúca zima a to, ako sa mu podarí nakŕmiť svoje zvieratá. Ako dodal: „Všetko krmivo bolo zaplavené a pre zvieratá už nie je vhodné.“

Rovnakej situácii čelia aj mnohí ďalší poľnohospodári. Hasllaniho priateľ Arjan Aliaga sa tiež obáva, čím bude kŕmiť svoje kravy. Uviedol: „Pracujeme celé leto, aby sme mali v zime z čoho získavať mlieko. Teraz všetko zničilo, neviem, čo s nami bude.“

Severné regióny Albánska patria medzi najviac postihnuté prívalovými dažďami, ktoré sa v posledných dňoch prehnali Balkánom. 

Reklama MediaAd