Rozsiahle požiare zasiahli prírodné rezervácie. Tisíce zvierat umierajú

20.11.2023 o 17:13 - Zuzana Macháčová

Požiare, ktoré sužujú Amazóniu zasiahli prírodné rezervácie. Požiar ničí flóru a faunu. Od začiatku roka zhoreli v Bolívii 3 milióny hektárov.

Rozsiahle požiare zasiahli prírodné rezervácie. Tisíce zvierat umierajú
Zdroj: Reuters

Hasiči už týždne likvidujú rozsiahle lesné požiare v rôznych častiach Bolívie. Požiare boli v posledných mesiacoch sprevádzané veľkým suchom, v dôsledku ktorého hladina vody v riekach klesla na rekordne nízke hodnoty.

Do boja s požiarom sa zapájajú dobrovoľníci. Podľa jedného z nich požiar pri meste Rurrenabaque v oblasti Beni na severozápade krajiny trvá už mesiac a je ťažké ho uhasiť.

Fauna a flóra miznú

Aktivisti na ochranu životného prostredia demonštrovali v piatok v hlavnom meste krajiny a požadovali účinnejšie opatrenia na boj proti požiaru, ktorý ničí faunu a flóru.

V dôsledku požiarov uhynulo veľa jeleňov, tapírov, hlodavcov a rôzne druhy vtákov.

Zdroj: Reuters
Zdroj: Reuters

„Tisíce zvierat umierajú. Naša vegetácia, fauna a flóra miznú," povedala jedna z demonštrantov Nataly Zamora. „Chceme, aby bol vyhlásený celoštátny výnimočný stav," dodala.

Zhoreli tri milióny hektárov

Bolívijské ministerstvo životného prostredia informovalo, že v novembri bolo zistených takmer 97 000 požiarov. Od začiatku roka v celej krajine zhorelo územie s rozlohou 3 miliónov hektárov.

S veľkými požiarmi bojuje aj Brazília. Požiar zúri na Pantanalskej planine, najväčšej mokrade na svete. Podľa miestnych predstaviteľov bolo v prvých novembrových dňoch hlásených viac ako 2 300 požiarov.

Reklama MediaAd