Rozsiahly búrkový systém na čele so shelf cloudom postupuje cez Moravu k Slovensku

Peter Minárik

Nad Českom sa vyskytlo niekoľko suprcelárnych búrok, ktoré sa aktuálne naviazali a vytvorili pomerne výrazný búrkový systém. Ten sa aktuálne pohybuje cez západnú časť Moravy smerom k východu k našim hraniciam.

U našich západných susedov vystrájajú veľmi silné búrky. Všetko to začalo okolo 16:00, kedy sa v oblasti Nymburku vytvorila silná supercelárna búrka, ktorá postúpila už niekoľko desiatok kilometrov. Táto supercela priniesla hneď do niekoľkých oblastí krúpy, ktorých priemer dosahoval 3-4 cm.

Intenzívna búrka sa začala rozširovať do kompaktnejšieho celku, zatiaľ čo v oblasti Vysočiny vznikla ďalšia silná búrka, ktorá rýchlo prerástla do ďalej supercely.

Okolo 21:00 sa začal vytvárať výrazný búrkový systém, ktorý v týchto chvíľach putuje nad Olomoucký a Juhomoravský kraj. Ide o pomerne silné búrky.

 

Búrkový systém postupuje k Slovensku

Ako informuje Český hydrometeorologický ústav, tak ide o pomerne výrazný búrkový systém, ktorý sa tiahne naprieč celou Moravou. Na čele tohto búrkového systému sa vyskytuje veľmi výrazný shelf cloud a silné poryvy vetra.

V rámci tohto búrkového systému sa však nachádzajú dve supercelárne búrky. Jedna je pravotočivá a druhá ľavotočivá.

aktuálny radarový záber a popis
aktuálny radarový záber a popis, zdroj: ČHMÚ

V jadrách týchto superciel dochádza k výskytu veľkých krúp s priemerom okolo 2 cm. Celý tento búrkový systém sa aktuálne pohybuje ďalej k východu a zatiaľ nejaví známky slabnutia.

 

Ďalší vývoj je aktuálne pomerne nejasný. Nowcastingové modely nerátajú s dlhou životnosťou, no popoludňajšie sondážne merania z Prostějova naznačujú, že búrky majú veľmi dobré podmienky pre svoj ďalší rozvoj.

S takto pokročilou večernou dobou by však tento búrkový systém mal slabnúť nad Moravou. Ak by sa tak nestalo, tak sa tento búrkový systém v slabšej miere môže dostať až nad naše územie, no orografia Karpatského oblúka na česko-slovenskej hranici by tento búrkový systém mala definitívne rozbiť. Vývoj sledujte na radare >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd