V hlavnom meste Aljašky Juneau bolo zaplavených viac ako 100 domov. Ľadovec na severe mesta sa zrútil po tom, čo sa v jazere, ktoré sa v ňom vytvorilo, nahromadilo príliš veľa vody.
Časozberné video nižšie v článku ukazuje, ako sa v ľadovcovom jazere od mája zvyšuje hladina dažďovej vody, roztopenej vody a veľkého množstva ľadu.
Keď sa v nádrži konečne nahromadilo príliš veľa vody, časť ľadovca Mendenhall, ktorý slúžil ako priehrada, sa v utorok pretrhla a vypustila masy vody smerom k mestu. Stalo sa to takmer rok po tom, čo sa na tomto istom mieste stala podobná udalosť.
Podľa úradov v Juneau, ktoré rozsah záplav označili za "bezprecedentný", bolo zaplavených viac ako 100 domov. Na fotografiách sú cesty a autá pod vodou a zaplavené budovy. Nikto sa nezranil.
Vlani v auguste sa rovnaká udalosť odohrala práve v hlavnom meste Aljašky. V dôsledku bleskovej povodne súvisiacej s trhlinou v ľadovci Mendenhall boli niektorí obyvatelia evakuovaní.
Povodne tohto typu sa nazývajú postglaciálne alebo ľadovcové povodne. Výskumy ukazujú, že ich frekvencia sa zvyšuje v dôsledku zvyšovania globálnej teploty a z toho vyplývajúceho rýchlejšieho topenia ľadovcov na celom svete.
Aj ďalší odborníci varujú, že to, že sa to stalo dva roky po sebe na tom istom mieste je veľmi nevšedné. Obvykle trvá roky, kým sa toto jazero naplní. To je len jeden z ďalších viditeľných následkov klimatických zmien.
Aj na Islande nedávno bojovali s ľadovcovou povodňou, ktorá zasiahla južnú časť ostrova. Tam sa však záplavy spôsobila sopečná činnosť pod ľadovcom Mýrdalsjökull.
Pod zamrznutou čiapočkou ľadovca sa nachádza aktívna sopka Katla a práve v dôsledku jej činnosti sa časť ľadovca uvoľnila a spolu s vodou zaplavila cestný okruh spájajúci pobrežné mesto Vík í Mýrdal s Kirkjubaejarklaustur. Živel spôsobil škody aj na moste cez rieku Skálmur.