Ruská kozmická loď Sojuz MS-22 je späť na Zemi. Čo sa stalo?

29.03.2023 o 12:10 - Zuzana Macháčová

Poškodená ruská loď Sojuz MS-22 pristála späť na Zemi v utorok 28. marca. Návratový modul kozmickej lode Sojuz MS-22 sa odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a pristál o niekoľko hodín v bezpilotnom režime v Kazachstane. Podľa agentúry AFP o tom informovalo ruské Centrum riadenia misií.

Ruská kozmická loď Sojuz MS-22 je späť na Zemi. Čo sa stalo?
Zdroj: AP

Po takmer dvojhodinovom lete z ISS pristála bezpilotná kozmická loď Sojuz MS-22 v utorok popoludní. Sojuz pristál v Kazachstane, asi 147 km juhovýchodne od kazašského mesta Žezkazgan.

Pristátie vysielala online ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Tá oznámila, že loď sa vrátila s nákladom s hmotnosťou 218 kg vrátane výsledkov vedeckých experimentov a vybavenia ISS určeného na analýzu alebo opätovné použitie.

Kapsula Sojuz MS-22 sa vrátila na Zem, zdroj: PAP/EPA/IVAN TIMOŠENKO / RUSKÁ VESMÍRNA AGENTÚRA ROSCOSMOS

Loď Sojuz MS-22 sa vrátila na Zem, zdroj: PAP/EPA/IVAN TIMOŠENKO / RUSKÁ VESMÍRNA AGENTÚRA ROSCOSMOS

Porucha spôsobená meteoroidom

V decembri minulého roka bol v kozmickej lodi objavený veľký únik chladiacej kvapaliny. Poruchu spôsobila 0,8 mm diera vo vonkajšom plášti. Podľa odborníkov konštrukciu pravdepodobne prerazil malý meteoroid počas dokovania.

Zábery zachytené z vonkajšej strany ISS ukázali, že chladiaca kvapalina vyteká do vesmíru. Podľa informácií, ktoré poskytol Roskosmos, teplota vo vnútri lode v jednom momente stúpla na +30 °C. 

Únik prinútil Roskosmos a americkú vesmírnu agentúru NASA, aby preložili a odložili výstupy do vesmíru. Rusko minulý mesiac vyslalo na ISS náhradnú loď MS-23 a rozhodlo sa dopraviť poškodenú MS-22 na Zem bez posádky.

Dvaja ruskí kozmonauti a americký astronaut, ktorí sa mali vrátiť na Zem v marci, teraz zostanú na ISS až do septembra. Rusko oznámilo, že v budúcnosti opustí ISS a vypustí vlastnú nezávislú vesmírnu stanicu. Avšak sa stále diskutuje o tom, ako a kedy sa tak stane. 

Reklama MediaAd