Rúti sa na nás mohutná Jadranka. Prinesie intenzívne búrky a ku nám aj výdatný dážď

Rúti sa na nás mohutná Jadranka. Prinesie intenzívne búrky a ku nám aj výdatný dážď
Peter Minárik

Počasie v Európe je veľmi búrlivé. Počasie totiž ovplyvňujú jednotlivé tlakové níže a s nimi súvisiace frontálne vlny, ktoré prinášajú početné zrážky. Teraz cez Európu postupuje ďalšia vlna zrážok a pripravuje sa ďalšia, ktorá bude najvýdatnejšia z tohto týždňa.

Už sa nám naplno otvorilo atlantické prúdenie v ktorom postupujú jednotlivé tlakové níže a atmosferické fronty. Vďaka tomu k nám postupujú jednotlivé zrážkové vlny, ktoré prinášajú výrazné úhrny.

Práve v týchto chvíľach postupuje cez strednú Európu ďalšia tlaková níž s menom YUSUF. Okolo nej postupuje slabnúci front, ktorý v noci a vo štvrtok prinesie na Slovensko oblačné počasie so slabšími zrážkami. Tie by však nemali byť výrazné.

Nad severným Jadranom sa vo štvrtok prehĺbi ďalšia tlaková níž, ktorá prinesie mimoriadne búrlivý piatok. Na Slovensku treba počítať s poriadnym lejakom a vylúčené nie sú ani búrky.

Hrozia búrky a lejaky

Už vo štvrtok večer sa od južného Francúzska, cez Taliansko, Švajčiarsko, Nemecko, Rakúsko až nad Slovinsko a Maďarsko bude formovať výrazné pole zrážok, ktoré bude prinášať aj búrky.

Búrky v uplynulých dňoch potrápili predovšetkým severné Taliansko, kde sa vyskytli prívalové zrážky a dokonca zosadlo aj tornádo. Vo štvrtok večer a v noci na piatok sa začnú formovať intenzívne búrky, ktoré hrozia nad Talianskom, nad Slovinskom, nad južným Rakúskom a dokonca aj nad Maďarskom.

Búrky sú ojedinele možné aj na našom území a to predovšetkým v južných a vo východných okresoch Slovenka počas piatka. Na čo sa treba pripraviť na našom území sú predovšetkým výdatné zrážky, ktoré budú plošné a rozsiahle.

Piatok bude liať ako z krhly

Zrážky sa nad naše územie začnú rozširovať v noci zo štvrtka na piatok a počas piatka bude pršať už na celom našom území. Pršať by malo až do piatkového popoludnia, kedy začnú zrážky pomaly od západu ustávať.

Počas piatka spadne na našom území plošne od 20 do 40 mm zrážok. Podľa aktuálnych predpovedí by malo byť ťažisko zrážok na juhu a východe krajiny, kde by mohlo spadnúť 40 až 60 mm zrážok.

očakávané zrážkové úhrny
očakávané zrážkové úhrny

Pred nami je tak ďalšia jesenná perióda počasia, ktorá prinesie upršaný záver týždňa. Určite si preto zo sebou zoberte dáždniky a pršiplášte. Zlepšenie počasia príde počas víkendu, ale príliš sa neoteplí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd