Ružová superluna, či meteorický roj. Apríl prinesie tieto astronomické divadlá

Peter Minárik

Tento mesiac bude veľmi bohatý hneď na niekoľko astronomických úkazov. Čaká nás napríklad ružový supermesiac, či prvý meteorický roj od začiatku januára.

Mesiac apríl prinesie súhru niekoľkých astronomických udalostí. Priaznivejšie meteorologické podmienky môžu pomôcť k lepšiemu sledovaniu týchto zaujímavých astronomických úkazov. A čo nás teda čaká ?

Svetelné pyramídy

Týždne okolo rovnodenností prinášajú príležitosť pozorovať úkaz, ktorý je na nočnej oblohe viditeľný iba dvakrát ročne.

Ide o takzvané svetelné pyramídy, známe ako zodiakálne svetlo, ktoré bude viditeľné počas prvých aprílových nocí a to predovšetkým v lokalitách mimo svetelného smogu.

Možno ho pozorovať na západnej oblohe po západe Slnka. Táto žiara je spôsobená slnečným žiarením odrážajúcim sa od rozptýlených škvŕn prachu v slnečnej sústave. Možno ho pozorovať 1-2 hodiny po západe Slnka.

svetelné pyramídy, zdroj: ESO
svetelné pyramídy, zdroj: ESO

Meteorický roj Lyrid

Prvýkrát od začiatku januára bude možné na nočnej oblohe pozorovať meteorický roj. Vrchol Lyridov sa očakáva v noci z 21. na 22. apríla. 

Taktiež bude možné pozorovať niekoľko tzv. ohnivých gúľ, čo sú veľmi jasné meteory, ktoré dokážu na pár sekúnd osvetliť celú oblohu.

meteorický roj, zdroj: ESO
meteorický roj, zdroj: ESO

Supermesiac

Prvý zo série supermesiacov v roku 2021 nás čaká v poslednom aprílovom týždni. Mesiac počas splnu bude väčší a bude svietiť jasnejšie ako inokedy. 

Supermesiac je termín, ktorý sa v posledných rokoch stal virálnym a popisuje spln Mesiaca, ktorý je blízko perigeu - najbližší bod na svojej obežnej dráhe k Zemi.

supermesiac, zdroj: ESO
supermesiac, zdroj: ESO

Vo výsledku sa tak Mesiac javí o niečo väčší ako obvykle, aj keď je rozdiel voľným okom len ťažko viditeľný. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
37 °C / 16 °C
Henrich
Zajtra
Skoro jasno, búrky
35 °C / 15 °C
Drahomír
Streda
Skoro jasno
34 °C / 15 °C
Bohuslav
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Kamila
Piatok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Horúco
36 °C / 14 °C
Iľja
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd