Vo vodách Thajského zálivu na breh vyplavilo tisíce mŕtvych rýb. Ich mŕtvoly sa nachádzali na takmer 4-kilometrovom úseku pobrežia vrátane pláže Thung Wua Laen.
Mŕtve ryby sa objavili vo štvrtok na takmer 4 km úseku pobrežia vrátane pláže Thung Wua Laen v thajskej provincii Chumphon. Rajská oblasť sa zmenila na cintorín morských živočíchov.
Thon Thamrongnawasawat, prodekan Fakulty rybárstva na Kasetsart University, sa domnieva, že hromadný úhyn rýb súvisí so zmenou klímy.
Podľa odborníka zvyšovanie teploty mora viedlo k rozkvetu rias, ktoré následne znížili hladinu kyslíka vo vode, čo spôsobilo udusenie rýb.
Fenomény ako blednutie koralových útesov a kvitnutie rias sa prirodzene vyskytujú už tisíce rokov. Globálne otepľovanie však tieto javy zhoršuje a zvyšuje ich frekvenciu, zdôraznil vedec.
Podľa miestnych orgánov sa kvitnutie rias v tejto oblasti vyskytuje jeden až dvakrát ročne. Zvyčajne trvá dva až tri dni. Úradníci odobrali vzorky morskej vody na ďalšie posúdenie a analýzu.
Pred niekoľkými týždňami sa pri pobreží Santa Barbary v Kalifornii vyskytol kvet rias, ktorými sa živia malé ryby. Tie sú zasa hlavnou potravou morských vlkov.
Morské cicavce po takomto jedle vážne ochorejú, okrem iného dostanú kŕče. Podľa britskej meteorologickej služby, Met Office, bola celosvetová priemerná teplota povrchu morí a oceánov v apríli a máji najvyššia, aká bola kedy pre tieto mesiace nameraná.