Odpadky nie sú problémom len na Zemi, ale aj vo vesmíre. Európska vesmírna agentúra (ESA) preto naplánovala vôbec prvú misiu, ktorá bude zameraná čisto na upratovanie na obežnej dráhe okolo Zeme.
Vo vesmíre veľkou rýchlosťou plávajú úlomky starých vesmírnych lodí alebo satelitov. Existuje vysoké riziko, že sa zrazia s inými objektmi, ktoré v súčasnosti plnia vesmírne úlohy.
Európska vesmírna agentúra (ESA) vybrala britskú spoločnosť ClearSpace, aby uskutočnila prvú „čistiacu“ misiu na obežnej dráhe okolo Zeme s názvom CLEAR. Jej štart je naplánovaný na roky 2025 až 2026 a na prípravách sa podieľajú aj Poliaci.
Cieľom misie je odstrániť dva veľké kusy vesmírneho odpadu z nízkej obežnej dráhy Zeme. Budú sa odstraňovať pomocou špeciálneho zariadenia podobného krabovi so štyrmi končatinami.
„Prirovnajme to k autu. Ak sa pokazí alebo mu dôjde palivo, niečo s ním urobíme: opravíme ho, doplníme palivo, znovu ho použijeme. Vo vesmíre to nerobíme. So satelitmi zaobchádzame ako s predmetmi na jedno použitie. Použijeme ich raz, a to je všetko. Nechávame ich tam a oni zahlcujú priestor, čím bránia ďalším vesmírnym operáciám. Je to neudržateľný prístup a musíme s tým niečo urobiť,“ vysvetlil Rory Holmes, výkonný riaditeľ spoločnosti ClearSpace UK, dôvody misie CLEAR.
Podľa výpočtov americkej Federálnej komisie pre komunikácie bolo počas viac ako 60 rokov, čo sú ľudia a ich zariadenia vo vesmíre, na obežnej dráhe rozmiestnených približne 10 000 satelitov. Viac ako polovica z nich je v súčasnosti neaktívna a ich stále rastúci počet ohrozuje budúce misie.
Vesmírny odpad, mimochodom, nie sú len úlomky satelitov, ale aj rôzne časti vyhodené z nosných rakiet alebo lodí, ktoré sa vznášajú vo vesmíre nad Zemou. Pohybujú sa obrovskou rýchlosťou. V prípade zrážky môžu spôsobiť značné poškodenie aktívnej družice, vesmírnej stanice alebo kozmickej lode a ohroziť ľudí vo vesmíre.
Niekedy tiež odpad dopadne priamo na Zem. Zatiaľ, našťastie, bez tragických následkov.
Len koncom júla svet obletela správa o čínskej rakete Long March 5B, ktorá nekontrolovateľne spadla na Zem. Našťastie sa nikomu nič nestalo, pretože vesmírny odpad spadol do Indického oceánu neďaleko Filipín. Incident však oživil diskusie o probléme padajúcich úlomkov rakiet a úlomkov, ktoré zostávajú na našej obežnej dráhe.
„Vidíme, že dochádza ku kolíziám. Vidíme tieto mraky trosiek a bude to len horšie. Tento problém nemôžeme ignorovať, musíme konať hneď,“ povedal Holmes.
ESA vybrala spoločnosť ClearSpace ešte v roku 2019 na uskutočnenie prvej misie na odstránenie nepotrebných predmetov vo vlastníctve ESA z obežnej dráhy Zeme. Štart misie CLEAR je naplánovaný na roky 2025 až 2026.