Suchá Sahara sa mení: Do konca 21. storočia viac dažďa ako kedykoľvek predtým

Suchá Sahara sa mení: Do konca 21. storočia viac dažďa ako kedykoľvek predtým
Veronika Salayová

Nová štúdia predpovedá, že do konca 21. storočia môže v Sahare pršať až o 75 % viac ako dnes. Zmena klímy by tak mohla zásadne premeniť najväčšiu púšť na planéte.

Vedci upozorňujú, že do konca 21. storočia by Sahara mohla zažiť až o 75 % viac zrážok, ako je historicky bežné. Tento trend úzko súvisí so zmenou klímy a podľa odborníkov by sme sa mali už dnes pripraviť na výzvy, ktoré prinesú nasledujúce desaťročia.

Sahara, najväčšia horúca púšť na Zemi, patrí v súčasnosti medzi najsuchšie miesta sveta. Ročne tam spadne len niekoľko desiatok litrov zrážok. Nové vedecké poznatky však naznačujú, že táto oblasť môže v budúcnosti zaznamenať citeľný nárast vlhkosti.

 

 

 


Klimatické modely predpovedajú prekvapivý vývoj

Podľa štúdie publikovanej v časopise NPJ Climate and Atmospheric Science by Sahara mohla do konca 21. storočia zaznamenať až o 75 % viac zrážok než dnes. Autori túto zmenu pripisujú rastúcim globálnym teplotám a zmenám v atmosférickej cirkulácii.

Výskumníci použili súbor 40 klimatických modelov, ktoré simulovali letné zrážky v Afrike v druhej polovici 21. storočia (2050 – 2099). Výsledky porovnali s historickými údajmi z rokov 1965 až 2014. Analýza zahŕňala dva klimatické scenáre – jeden s miernymi a druhý s vysokými emisiami skleníkových plynov.

 

Oba scenáre predpovedajú do konca storočia nárast zrážok v Afrike, hoci s výraznými regionálnymi rozdielmi. V prípade vyšších emisií a väčšieho otepľovania sa očakáva, že Sahara dostane až o 75 % viac zrážok, než je jej dnešný priemer.

„Predpokladá sa, že úhrn zrážok v Sahare sa v porovnaní s historickými údajmi takmer zdvojnásobí, čo je prekvapujúce pre takúto klimaticky suchú oblasť,“ uviedol hlavný autor štúdie Thierry Ndetatsin Taguela, klimatológ z University of Illinois v Chicagu.

 

Regionálne rozdiely a neistota vo výhľade

Zatiaľ čo v juhovýchodnej Afrike sa očakáva nárast zrážok o približne 25 %, v stredojužnej Afrike pôjde o asi 17 %. Odlišná situácia panuje v juhozápadnej časti kontinentu, kde výskumníci predpokladajú pokles úhrnu o približne 5 %.

„Hoci sa väčšina modelov zhoduje na trende smerom k vlhnejším podmienkam, stále existuje značná neistota ohľadom presného rozsahu týchto zmien. Zlepšenie klimatických modelov je preto kľúčové pre zvýšenie spoľahlivosti regionálnych predpovedí,“ dodáva Taguela.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
18 °C / 0 °C
Františka
Zajtra
Skoro jasno
18 °C / 1 °C
Branislav
Streda
Jasno
19 °C / 0 °C
Angela
Štvrtok
Skoro jasno, búrky
17 °C / 1 °C
Gregor
Piatok
Skoro jasno, prehánky
17 °C / 1 °C
Vlastimil
Sobota
Skoro jasno
17 °C / 0 °C
Matilda
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd