Saharský piesok prúdi nad Slovensko

15.04.2018 o 16:08 - Ľubomír Franko

Saharský prach dorazil na Slovensko. Zajtra ho budeme mať na autách, na oknách a parapetných doskách. 

Saharský piesok prúdi nad Slovensko

​Na územie Slovenska prenikol saharský prach

Saharský prach sa dnes vo veľkom množstve dostal nad územie Slovenska. Pozorovať ho môžeme na oblohe, ktorá je zahmlená a od modrej farby má veľmi ďaleko. Takto to napríklad vyzerá v oblasti Bratislavy.

Kým je prach vysoko v atmosfére, problémy nám priamo nespôsobuje. Trpia len slnečné elektrárne, ktoré musia byť pravidelne čistené a na zemský povrch takisto preniká menej svetla. S prachom zo Sahary ešte nedokážu vo veľkej miere počítať meteorologické modely a oblačnosti je tak viac ako býva zvykom. Teploty tak koniec koncov nevystúpia tak vysoko, ako by vystúpili pri bezoblačnej oblohe.

Večer a v noci sa rozprší a prach spadne na zem

Počas večerných hodín sa do našej oblasti dostanú od juhozápadu zrážky. Dôvodom bude tlaková níž, ktorá sa počas dnešného dňa dostala z Francúzska do oblasti Talianska. Po jej prednej strane k nám bude prúdiť teplý a vlhký vzduch s prímesou prachu zo Sahary.

Pršať začne už večer na juhozápade Slovenska. Postupne sa zrážky rozšíria na stredné a celé západné Slovensko. Budú prevažne v podobe prehánok a občasného dažďa, vyskytnúť sa však môžu aj búrky. Na východ sa dostanú zrážky počas ranných hodín a v pondelok sa na celom území očakávajú prehánky či občasný dážď. Sychravé počasie nás čaká aj v utorok. 

Kto si ešte neumyl svoje auto či okná, tak to ani nerobte. Zároveň so zrážkami bude padať k zemi veľké množstvo prachu, ktorý sa bude usádzať. Zrážky tak okná a autá paradoxne nevyčistia, ale ešte viac zašpinia.

Saharský prach vytvára zaujímavú oblačnosť

Saharaský prach sa neprejavuje len zhnednutou oblohou a špinou na parapetných doskách či autách. Prach dokáže zmeniť aj vzhľad oblačnosti. Ako k tomu dochádza ?
 
Častice saharského prachu vysoko v atmosfére tvoria kondenzačné jadrá pre vznik oblačnosti. Znamená to, že na malých čiastočkách prachu sa jednoduchšie zrážajú molekuly vody a rýchlejšie sa tak vytvára oblačnosť. Prach tak vieme detegovať aj podľa toho, ako oblačnosť na satelitných snímkach vyzerá. Pre saharský prach je typická vločkovitá štruktúra oblačnosti, ktorú môžeme pozorovať aj dnes. Viditeľná je na snímkach z družice Sentinel-3, po spracovaní dát z prístroja OLCI. 
 
Na satelitných snímkach môžeme pozorovať nádhernú, vločkovitú štruktúru oblakov typu cirrus nad našim územím, no zároveň si môžeme všimnúť aj samotný prach v oblasti juhu Stredozemného mora, na pobreží Líbye a Tuniska. Dve vybrané snímky nájdete aj pod nasledujúcim obrázkom.
 
 
Prach zo Sahary bude prúdiť nad naše územie aj v nasledujúcich dňoch, no najvyššia koncentrácia ho bude dnes večer. Západ Slnka tak bude sfarbený do oranžova a zajtra ráno prach už určite spozorujete, keď budete nastupovať do svojho auta. 
Reklama MediaAd