Saharský prach je stále nad nami. Autá si neumývajte. Búrky vám ich zašpinia

Veronika Salayová

Saharský prach sa už niekoľko dlhých dní drží v atmosfére nad Slovenskom. Navyše v týchto dňoch hrozia búrky na Slovensku každý deň, takže zrážky vám zašpinia autá či terasy.

Opäť vám pripomíname prítomnosť saharského prachu v atmosfére nad Slovenskom, ktorý sa tu drží už niekoľko dní a ešte pár dní nad nami zotrvá. 

Čiastočky saharského prachu sú prenášané teplými vzdušnými prúdmi a z Afriky tak k nám neprúdia iba tropické teploty, ale aj saharský prach. Ten nad Slovensko vydrží ešte do začiatku budúceho týždňa.

 

Búrky so saharským prachom

V týchto dňoch vo vlhkom a teplom vzduch bude naďalej dochádzať k tvorbe búrok aj počas nasledujúcich dní, takže tieto čiastočky prachu sa budú nadväzovať na kvapky vody a sťahovať ich k zemi.

mokré usadzovanie saharského prachu
mokré usadzovanie saharského prachu, zdroj: SKIRON

Búrky budú len lokálne a plošné zrážky sa neočakávajú. Ak vás však zastihne búrka, tak majte na pamäti, že bude padať tzv. špinavý dážď. Myslite na to, ak plánuje ísť do autoumývarky alebo umývať okná. 

Pripravte sa, že počas búrky alebo prehánok sa auto či terasa bude v týchto dňoch výrazne špiniť a po vysušení povrchu vám ostanú žltkasté škvrny po daždi. 

 

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd