V dôsledku zvýšenej seizmickej aktivity je na Santorini zavedený výnimočný stav. Ostrov je opustený. Opustené domy lákajú zlodejov, objekty stráži občianska stráž. Grécki vedci uviedli, že v regióne sa doteraz vyskytlo viac ako šesťtisíc otrasov.
Podľa výskumníkov z Národnej univerzity of Kapodistrias v Aténach, od 26. januára došlo v Egejskom mori k viac ako 6 400 seizmickým otrasom s magnitúdou až 5,2. Najsilnejší otras nastal v stredu večer.
Podľa miestnych médií bolo len v noci zo stredy na štvrtok na gréckom ostrove cítiť 19 otrasov s magnitúdou presahujúcou 4. Niektorí obyvatelia a hostia ostrova časť noci nespali. Ráno bolo každú chvíľu cítiť otrasy.
Urady na Santorini vo štvrtok vyhlásili výnimočný stav pre podzemné otrasy, ktoré trvajú už niekoľko dní. Má platiť do 1. marca. Vo vyhlásení úradov sa zdôraznilo, že núdzový stav bol zavedený s cieľom „uspokojiť naliehavé potreby a zvládnuť účinky súčasnej seizmickej aktivity“.
„Tieto neustále otrasy nás začínajú unavovať. Najmä včera večer, kedy to bolo nekonečné. Ľudia sa, samozrejme, obávajú, ale najväčším problémom je, že nemôžeme vôbec spať,“ povedal Iakovos Pussos, starosta ďalšieho kykladského ostrova Anafi. Ubezpečil, že ľudia na ostrove sú zatiaľ pokojní.
Keďže mnoho ľudí opustilo tento obľúbený ostrov kvôli zemetraseniam, namiesto nich prišli na Santorini nepozvaní návštevníci, ktorých jediným cieľom je vykradnúť opustené domy. V stredu zatkli cudzinca za lúpež v autobuse; zadržaného previezli do Atén. V ten istý deň došlo k ďalším dvom prípadom krádeže. Niektoré mestá na Santorini stráži civilná stráž.
Situácia sa zatiaľ vôbec nezlepšuje, o odchode uvažuje už viac ľudí, ale to, samozrejme, láka zlodejov rabovať v opustených budovách.
„Seizmická aktivita na Santorini je stále mimoriadne intenzívna,“ povedal profesor seizmológie Efthymios Lekkas. Odborníci, ktorých citujú miestne médiá, zdôrazňujú, že v súčasnosti neexistujú žiadne známky možného ukončenia zvýšenej seizmickej aktivity v Egejskom mori.
Profesor Lekkas rozlíšil tri možné scenáre vývoja situácie. Prvý z nich predpokladá, že otrasy podobnej sily budú pokračovať ešte niekoľko dní či týždňov. Ďalší predpovedá silné zemetrasenie s magnitúdou 5,5, ktoré by mohlo uvoľniť nahromadené napätie bez toho, aby vznikli vážne škody.
Najmenej pravdepodobný, no zároveň najnebezpečnejší scenár je ten, ktorý zahŕňa silné zemetrasenie s magnitúdou okolo 6. V tomto prípade by mohli byť zničené staré a zle udržiavané domy.