Satelit spozoroval obrovský únik metánu nad Britskými ostrovmi. Dlho si to nikto nevšimol

19.09.2023 o 10:00 - Veronika Salayová

Nad Britskými ostrovmi satelity z vesmíru spozorovali obrovský únik metánu. Dôvodom tohto masívneho úniku bol poškodený plynovod, odkiaľ plyn nepozorovane unikal až tri mesiace. 

Satelit spozoroval obrovský únik metánu nad Britskými ostrovmi. Dlho si to nikto nevšimol
Ilustračné. Foto: Canva

Obrovský únik metánu bol zistený satelitom z vesmíru. K úniku došlo počas troch mesiacov z plynovodu prevádzkovaného Walesom a West Utilities, informovala v sobotu BBC. Pre lepšiu predstavu − plynu bolo toľko, že by mohol poháňať spolu až 7 500 domácností na rok.

Únik z potrubia v anglickom meste Cheltenham objavili ešte v marci vedci z univerzity v Leedse. Doktorandka Emily Dowd použila satelitné snímky na posúdenie únikov tohto plynu zo skládok.

Na jednej z fotografií si všimla zreteľnú stopu po úniku metánu o niekoľko kilometrov ďalej, a to z plynovodu Wales a West Utilities. Následné štúdie potvrdili toto pozorovanie. Je to prvýkrát, čo bol vo Veľkej Británii zistený únik metánu z vesmíru, uviedla BBC.

Príčina úniku je nejasná

Spoločnosť uviedla, že sa o úniku dozvedela po tom, čo jej obyvateľ nahlásil zápach plynu. Ako bolo uvedené, keď satelit zistil únik, spoločnosť bola v procese získavania potrebných povolení na výmenu inštalácie.

Príčina úniku zostáva nejasná, ale úniky metánu z plynovodov nie sú pri starnúcej infraštruktúre nezvyčajné, zdôraznila BBC. 

Užitočné pozorovania satelitmi

Satelitné fotografie poskytla spoločnosť GHGSat, ktorá má 9 satelitov umožňujúcich pozorovanie plynov. Táto situácia ukázala potenciál pre rýchlu detekciu únikov metánu pomocou satelitov v budúcnosti. V súčasnosti sa úniky metánu zisťujú počas bežných pozemných prieskumov, čo je komplikovaný proces. 

Únik metánu netreba podceňovať, pretože je veľmi nebezpečný. Metán je skleníkový plyn 28-krát silnejší ako oxid uhličitý. Zatiaľ čo oxid uhličitý môže zostať v atmosfére stovky alebo tisíce rokov, metán nevydrží dlhšie ako 10 rokov.

K zvýšeniu globálnej teploty metán prispieva až 30 %. Hlavnými zdrojmi emisií sú ropný a plynárenský priemysel, poľnohospodárstvo a skládky.

Reklama MediaAd