Saturn predbehol Jupiter a stal sa „kráľom“ mesiacov. Po novom ich má 145

13.05.2023 o 20:00 - Veronika Salayová

Astronómovia objavili 62 nových mesiacov obiehajúcich okolo Saturnu. Po tomto objave sa planéta Saturn stala pomyselným kráľom v počte obiehajúcich mesiacov s počtom prevyšujúcim 100, čím Saturn predbehol Jupiter. 

Saturn predbehol Jupiter a stal sa „kráľom“ mesiacov. Po novom ich má 145
Saturn. Foto: Meteoweb

Saturn bol dlho na prvom mieste s počtom mesiacov 83, ale vo februári vedci oznámili objav nových mesiacov Jupitera.

„Kráľom mesiacov“ sa tak stala najväčšia planéta slnečnej sústavy s 92 satelitmi a odvtedy boli objavené ďalšie tri. Z titulu držiteľa rekordu sa však Jupiter netešil dlho.

Saturn sa opäť stal rekordérom v počte prirodzených satelitov po tom, čo vedci najnovšie objavili 62 nových mesiacov, ktoré objavili iba pomocou špecializovaných analytických techník.

Medzinárodný tím vedcov zhotovil snímky kanadsko-francúzsko-havajským teleskopom (CFHT) na vrchu Mauna Kea na Havaji, prostredníctvom ktorého objavili nové mesiace obiehajúce okolo Saturnu. Mnohé z nich sú malé nebeské telesá s priemerom iba do 2,5 kilometra. 

Pravidelné a nepravidelné mesiace

Novoobjavené mesiace Saturna uznala aj Medzinárodná astronomická únia. Okolo druhej najväčšej planéty slnečnej sústavy tak obieha najmenej 145 prirodzených satelitov. 

Saturn teda nielenže opäť získal titul „kráľ mesiacov“, ale je aj prvou planétou, na ktorej bolo objavených viac ako 100 mesiacov.

Nové mesiace patria do skupiny nepravidelných mesiacov − Saturn ich má celkovo 121 − a 24 pravidelných mesiacov.

Tento termín sa vzťahuje na objekty, o ktorých sa predpokladá, že boli zachytené gravitačnou silou planéty a nakoniec okolo nej obiehajú po širokých, sploštených alebo eliptických trajektóriách, ktoré sú viac naklonené ako dráhy ostatných mesiacov.

Reklama MediaAd