Séria búrok a teplých dní dnes skončí. V noci sa výrazne ochladí a dor

Peter Minárik
Zažili sme nezvyčajne teplý začiatok apríla. Vysoké teploty však dnes skončia a do rána sa niektorí obyvatelia môžu zobudiť do zasneženého dňa.

Teplé počasie dnes skončí a od zajtra budeme opäť potrebovať bundy. Po slnečnom a teplom víkende prišiel síce teplý, ale búrlivý začiatok týždňa. Ten dnes ukončia rovno dva studené fronty s búrkami, za ktorými sa počas noci citeľne ochladí a už ráno sa v niektorých oblastiach severného Slovenska zobudia do bieleho rána.

Búrková aktivita dnes vyvrcholí

Uplynulé dva dni priniesli na naše územie pomerne výrazné búrky, ktoré prinášal front, ktorý sa priamo nad našim územím vlnil. Počas pondelka udrelo na našom území okolo 3400 bleskov, no počas včerajšieho dňa to už bolo takmer 8800. Vlniaci sa front ovplyvní počasie ešte počas dnešného popoludnia, a tak sa na našom území treba opäť pripraviť na búrky. 

Počas popoludnia by búrky podobne ako uplynulé dni mali byť viazané na orografiu, teda na hory. Hlavným nebezpečným sprievodným javom bude prívalový dážď a v jadrách jednotlivých búrkových buniek sa môže vyskytnúť aj krupobitie. 

Pred frontom k nám ešte bude prúdiť teplý a vlhký vzduch, ktorý sa bude prehrievať a labilizovať.

V priebehu podvečerných a večerných hodín sa však od severozápadu dostane nad naše územie ďalší studený front, ktorý počas nočných hodín postúpi cez celé naše územie. Na jeho čele by sa mali opäť tvoriť búrky, ktoré v noci prejdú do dažďa a do rána na niektorých miestach aj do sneženia.

V noci sa citeľne ochladí

Dnes sa ešte denné teploty na našom území budú pohybovať v rozmedzí +14 až +20°C. Takéto teploty sú stále nezvyčajne vysoké. 

V priebehu noci však nad naše územie začne za studeným frontom od severozápadu prenikať studený vzduch, čo vidieť na animácii teploty v hladine 850 hPa, cca 1500 m n.m.

Zajtrajšie denné teploty by už mali byť výrazne nižšie. Maximá by sa mali pohybovať len od +6 do +12°C. Na severe však bude ešte chladnejšie a teploty nemusia prekročiť hranicu +5°C.

V priebehu noci bude na našom území klesať hranica sneženia a do rána sa v oblastiach severného Slovenska aj rozsneží.

V ktorých oblastiach by malo snežiť sa dočítate TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd