Vedci potvrdili a oficiálne uznali novú polohu severného magnetického pólu. Ten sa viac a viac približuje k ruskej Sibíri.
Severný magnetický pól Zeme sa líši od geografického severného pólu. Ten tzv. „skutočný sever“ priamo smeruje k geografickému severnému pólu, pevnému bodu na zemskom povrchu, ktorý sa nachádza na 90° severnej zemepisnej šírky, kde sa zemská os otáčania stretáva s povrchom.
Medzitým je magnetický severný pól neustále sa meniacim bodom, ktorý je diktovaný tekutými kovmi, ktoré sa rozlievajú okolo vonkajšieho jadra Zeme. Tieto roztavené kovy sú vodivé a v neustálom pohybe v dôsledku rotácie planéty a teplom poháňanej konvekcie.
V súlade s princípmi elektromagnetizmu pohyb vytvára elektrické prúdy, ktoré vytvárajú magnetické pole s dvoma pólmi. Keďže magnetické póly sa neustále pohybujú, aj keď veľmi pomaly, NOAA a British Geological Survey (BGS) musia pravidelne revidovať svoje modely, a robia to každých 5 rokov.
Pred pár dňami, konkrétne 17. decembra, vydali najnovšiu aktualizáciu a presne znázornili aktuálnu polohu severného magnetického pólu.
V posledných desaťročiach sa severný magnetický pól presunul z kanadskej Arktídy smerom k ruskej Sibíri, konkrétne od 30. rokov 19. storočia sa severný magnetický pól Zeme presunul o približne 2 250 kilometrov.
Vedci predpokladajú, že aj v budúcnosti bude severný magnetický pól postupovať týmto smerom viac k Rusku. Ak bude pokračovať týmto tempom, severný magnetický pól prejde v priebehu nasledujúceho desaťročia až 660 kilometrov smerom nad Sibír.
Účinok je taký významný, že vedci z British Geological Survey (BGS) uviedli, že všetky kompasy budú do roku 2040 pravdepodobne smerovať na východ od skutočného severu.