Silné búrky sa už hlásia o slovo. Od západu sa výrazne ochladzuje

Dominik Cenkner

Počasie v západnej Európe už naplno ovplyvňuje studený front. Ten prináša nielen silné búrky, ale aj výraznejšie ochladenie. V priebehu štvrtka začne tento front ovplyvňovať počasie aj u nás.

Cez Európu sa tiahne rozsiahly studený front, ktorý prináša do západnej a juhozápadnej Európy chladnejší vzduch a naopak do tej východnej časti, kde sa nachádzame aj my, teplý vzduch. Na tomto studenom fronte už vznikajú pomerne výrazné búrky, ktoré budú veľmi nebezpečné.

Pred búrkami vydala varovanie aj meteorologická služba Estofex, ktorá počíta aj s nebezpečnými javmi ako veľké krúpy, či silné poryvy vetra. Podmienky sú však natoľko ideálne, že nie je možné vylúčiť ani tornáda.

 

Silné búrky sa už hlásia o slovo

Krátko po poludní bola situácia v západnej Európe ešte pokojná. Po 16:00 h sa však začali v oblasti východného Francúzska formovať pomerne intenzívne búrky. Tie postupujú smerom k severu pričom naberajú na sile.

Najnebezpečnejšie búrky sa očakávajú vo večerných hodinách. Už sa stihla sformovať výrazná línia búrok, ktorá smeruje nad Benelux.

Výskyt búrok v Európe v stredu 1. mája o 20:10 SELČ
Výskyt búrok v Európe v stredu 1. mája o 20:10 SELČ, blitzortung.org

Tieto búrky sú sprevádzané zosilnením zrážok aj vetra. Vyskytujú sa aj krúpy, ktoré v priemere dosahujú niekoľko centimetrov.

Zatiaľ však nie sú hlásené výraznejšie škody. Situáciu budeme pozorne sledovať.

Výraznejšie sa ochladzuje

Studený front na západe Európy neprináša len búrky, ale pokles teplôt. Ten je zreteľný práve vo Francúzsku.

Kým v juhozápadnej časti sú teploty po 20. hodine na úrovni okolo +10 °C, severovýchod krajiny ešte hlási +22 °C. Postupne sa ochladí aj v ďalších krajinách.

Podvečerné teploty vo Francúzsku
Podvečerné teploty vo Francúzsku, meteociel.fr

Vo štvrtok búrky aj na Slovensku

Počasie chystá zmenu aj pre naše územie. Stať by sa tak malo už v priebehu štvrtka.

Do našej oblasti bude od západu zasahovať plytká tlaková níž so stredom nad Nemeckom. Po jej prednom okraji k nám začne od juhu prúdiť vlhší vzduch.

Bude preto oblačno až zamračené, prechodne, najmä na východe, aj menej oblačnosti. Ojedinele, na juhozápade na mnohých miestach, treba počítať s prehánkami.

Vylúčené nie sú ani búrky. Tie by k nám mohli prísť od Maďarska. Predpovedať búrky je však veľmi ťažké a situácia sa môže zmeniť doslova zo sekundy na sekundu.

 

Odporúčame preto sledovať náš iRadar. Ten ponúka informácie o aktuálnej polohe zrážok či búrok.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd