Silné búrky zasiahli Česko. Blesk dokonca zapálil dom

31.03.2023 o 12:25 - Zuzana Macháčová

Štvrtok našich susedov v Čechách zasiahli búrky, počas ktorých bola blesková aktivita veľmi intenzívna. Až 8 hasičských jednotiek zasahovalo vo štvrtok večer pri požiari rodinného domčeka v Terešove na Rokycansku. Dom začal horieť po údere blesku. 

Silné búrky zasiahli Česko. Blesk dokonca zapálil dom
Zdroj: HZS Plnzeňský kraj

Do Čiech vo štvrtok večer od západu dorazili silné búrky, ktoré so sebou priniesli hustý dážď. Daždivé počasie však netrápilo susedov v Čechách veľmi dlho.

Počas búrok spadlo iba okolo 5 mm zrážok a lokálne sa vyskytli aj malé krúpy do 1 cm. Búrky sprevádzali aj silnejšie nárazy vetra, ktoré dosahovali rýchlosť do 70 km/h. Vietor ani krúpy nespôsobili žiadne škody. 

Blesk spôsobil požiar domu

Búrky, ktoré zasiali vo štvrtok Česko, sprevádzala na marec veľmi bohatá blesková aktivita. Žiaľ, tá napáchala aj škody. 

Do rodinného dvojdomu v Terešove na Rokycansku udrel blesk, ktorý zapríčinil požiar domu. Našťastie nikto nebol zranený a majiteľ domu včas odísť

Prvé záchranné jednotky dorazili na miesto po 20:00 h. Poďla Ľuboša Kasla, dôstojníka krajského hasičského záchranného zboru, horela vtedy už celá strecha. Kasl dodal, že príčina vzniku požiaru je zatiaľ stále v prešetrovaní.

Škody, ktoré pravdepodobne spôsobil úder blesku sa pohybujú okolo 1 milióna KČ. Búrky, ktoré sa prehnali Českom, boli práve v Plzenskom kraji sprevádzané najväčším počtom bleskov.

Zdroj: Blitzortung
Zdroj: Blitzortung

Intenzívna blesková aktivita

Celkovo počas búrok udrelo až 9 000 bleskov, čo je na marec veľmi vysoké číslo. Búrky neskôr postupovali na východ a tam sa postupne rozpadali. 

Počas búrok sa vyskytol aj výrazný shelf cloud. Ide o veľmi fotogenický jav, ktorý vzniká na čele búrky. 

Shelf cloud pri príchode búrky do Prahy, zdroj: Jakub Albert
Shelf cloud pri príchode búrky do Prahy, zdroj: Jakub Albert

Vzduch, v ktorom sa búrky tvoria je veľmi vlhký a oblačnosť sa tak vyskytuje relatívne nízko nad povrchom. V takomto vzduchu sa pri mohutnejších búrkach často tvorí aj oblačnosť typu arcus (známy aj ako ,,shelf cloud").

Shelf cloud sa vytvára na hranici vytekajúceho studeného vzduchu zospodu búrky a ,,vtekajúceho" teplého vzduchu do búrky vo vyšších hladinách z predu. 

Búrky sa vyskytnú aj dnes

Búrková aktivita sa v Čechách objaví aj dnes. Búrky sa očakávajú najmä popoludní hlavne na juhozápade krajiny.

Zdroj: blesky.bourky.cz
Zdroj: blesky.bourky.cz

Dnes už búrky nebudú také časté a kompaktné ako boli včera. V ďalších dňoch by sa už búrky nemali vyskytovať. 

Reklama MediaAd