SILNÉ ZEMETRASENIE: Japonsko zasiahli otrasy o sile 6,3

Veronika Sádovská

Silné zemetrasenie zasiahlo dnes centrálnu časť Japonska. Varovanie pred tsunami zatiaľ nevydali.

Podľa Japonskej meteorologickej agentúry k zemetraseniu došlo o 14:42 (05:42 GMT) v hĺbke 16 kilometrov.

Zemetrasenie zaznamenalo pri meste Suzu v Ishikawa až 6,3 magnitúda, čo vyvolalo podozrenia, že môže spôsobiť veľké zosuvy pôdy.

Suzu sa nachádza na severnom cípe polostrova Noto v prefektúre Ishikawa na pobreží Japonského mora, ktoré leží asi 450 km od Tokia.

Môžu nasledovať ďalšie otrasy

Hlavný tajomník kabinetu Hirokazu Matsuno varoval, že po počiatočnom zemetrasení by mohli nasledovať ďalšie otrasy podobnej sily. Tie sa zatiaľ nepotvrdili.

Úrady podľa The Japan Times vyšetrovali správy o poškodených budovách. Pôvodné správy o zraneniach neboli, ale niektoré médiá hlásia aj zranených.

Museli pozastaviť vlaky

Piatok je v Japonsku štátnym sviatkom, ktorý je súčasťou série voľných dní známych ako „Zlatý týždeň“. Je to čas, kedy veľa ľudí cestuje za oddychom alebo za rodinou.

Podľa Japan Railway boli medzi Naganom a Kanazawou, obľúbenou turistickou lokalitou, pozastavené vlaky Shinkansen.

Zemetrasenia v Japonsku sú bežné

Ostrovný štát leží na tichomorskom „Ohnivom kruhu“, oblasti intenzívnej seizmickej aktivity, ktorá sa tiahne cez juhovýchodnú Áziu a tichomorskú panvu. 

Výsledkom je, že Japonsko má prísne stavebné predpisy, ktoré majú zabezpečiť, aby budovy odolali silným otrasom, a bežne organizuje núdzové cvičenia, aby sa obyvatelia pripravili na veľký otras.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd