Silné zemetrasenie v Chorvátsku zaznamenali aj slovenské seizmografy

Ľubomír Franko

Dnes ráno o 6:24 zasiahlo Chorvátsko silné zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 5,3. Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody v okolí Záhrebu a zachytili ho aj seizmografy na Slovensku.

 
Ranné zemetrasenie v Chorvátsku vyvolalo veľkú paniku. Ľudia museli byť evakuovaní z budov, mnohé budovy sa aj zrútili.

Zemetrasenie bolo natoľko silné, že bolo citeľné aj v okolitých krajinách ako Srbsko, Slovinsko či Bosna a Hercegovina. Zemetrasenie dokonca zaznamenali aj seizmografy na Slovensku, ktoré sú od epicentra vzdialené stovky kilometrov.

Priebeh prvého zemetrasenia, ktoré malo lokálnu magnitúdu 5,3 si môžete pozrieť aj na seizmograme zo seizmickej stanice v Šrobárovej, ktorá sa nachádza v Podunajskej nížine.

a
Seizmograf zo Šrobárovej, zdroj: Národná sieť seizmických staníc (NSSS)

Hlavný otras sa začal o 6:24 a trval približne niečo cez minútu. Svoje maximum dosiahol na Slovensku približne o 6:25 nášho času. Následne sa okolo 7:02 vyskytol dotras, ktorý v Chorvátsku dosiahol lokálnu magnitúdu 5,0. 

Zemetrasenie zaznamenali aj ďalšie slovenské seizmografy Národnej siete seizmických staníc, napríklad z Kečova či z Liptovskej Anny. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Polooblačno
23 °C / 8 °C
Ferdinand
Piatok
Dážď
23 °C / 7 °C
Petronela
Sobota
Dážď
25 °C / 6 °C
Žaneta
Nedeľa
Búrky
28 °C / 11 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 10 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd