Silvester 1978 priniesol legendárne ochladenie. Najvýraznejšie v novod

Peter Minárik
Pamätníci si spomínajú na prelom rokov 1978 a 1979. Zatiaľ čo večer vstupovali do podnikov pri jarnom počasí. Ráno už vychádzali pri silnom mraze.

Práve v dňoch keď sa rok stretá s rokom si pripomíname jednu z významných historických meteorologických udalostí. Veľmi rýchle a súčasne extrémne masívne ochladenie na prelome rokov 1978 a 1979 spôsobilo v ČSSR obrovské spoločenské i ekonomické problémy a škody. Ešte na Silvestra sa teploty pohybovali aj okolo +15°C, no na Nový rok poklesli až k -15 ° C a na veľmi nízkej úrovni sa udržiavali aj v nasledujúcich dňoch. 

Severne od nás sa už niekoľko dní pred Silvestrom akumuloval bazén mimoriadne studeného vzduchu a bolo len otázkou času, kedy sa vyleje aj nad našu oblasť. Počas Silvestra sa cez naše územie smerom na východ presunula výrazná tlaková níž po okraji ktorej práve začal spomínaný vzduch nad naše územie zatekať.

Náhle a masívne pády teplôt vzduchu sa síce vyskytujú, legendárne novoročné ochladenie z roku 1979 však napriek všetkému vytvára akoby samostatnú kapitolu v modernej histórii pozorovania počasia. Dávno predtým a už nikdy potom až dodnes sa u nás nevyskytlo tak prudké ochladenie a navyše takejto intenzity.  

ANIMÁCIA: Ochladenie a príchod studeného vzduchu v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m.)

Vplyvy boli doslova katastrofálne. V mnohých miestach sa zrútil systém centrálneho vykurovania, uhlie zamŕzalo vo vagónoch a dochádzalo aj k početným výpadkom v dodávkach elektriny. Na školách museli vyhlásiť uhoľné prázdniny, s veľkými ťažkosťami sa potýkala aj rada podnikov a ďalších inštitúcií.

Mnohé divadlá prestala hrať, zatvorená zostala napríklad aj väčšina výstavných siení. Od 6. januára bolo obmedzené aj vysielanie Československej televízie. Štát bol nútený prijať rad úsporných opatrení medzi ktoré patrilo okrem iného obmedzenie verejného osvetlenia alebo presunutie začiatku pracovnej doby až na ôsmu hodinu ráno.

Energetická kríza na začiatku roka sa stala aj podnetom pre zavedenie letného času od 1. apríla. Ak dobový vtip hovoril, že najväčšími nepriateľmi socializmu sú jar, leto, jeseň, zima, práve ten posledný nepriateľ sa ukázal v roku 1979 ako obzvlášť húževnatý a neúprosný. Nepresvedčili sa o tom iba v Československu, ale aj v susedných krajinách, napríklad v Nemeckej demokratickej republike či Poľsku. V poľskom meste Karpacz sa v priebehu 30 minút ochladilo až o 16°C. 

Najvýraznejšie sa za 17 hodín z 31.12. na 1.1. ochladilo v Městci Králové v Stredočeskom kraji, kde teplota klesla z +14,9°C na -19,1°C, teda o celých 34°C.

ANIMÁCIA: Pokles teplôt vo výške 2 metre

Ochladenie na prelome rokov bolo najvýraznejšie v novodobej histórii meteorologických pozorovaní. Môžeme sa len domnievať, čo by spôsobilo takéto prudké ochladenie dnes.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Zajtra
Polooblačno
26 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Skoro jasno
29 °C / 8 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
34 °C / 12 °C
Božena
Nedeľa
Horúco
37 °C / 8 °C
Krištof
Pondelok
Prehánky, búrky
30 °C / 15 °C
Marta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd