Sledujte nočnú oblohu. Apríl prináša hneď niekoľko úkazov

Veronika Sádovská

Tohtoročný apríl bude na nočnej oblohe plný zaujímavých úkazov. Stačí si len počkať do večera, prvý z nich sa totiž už deje.

Od 1. do 5. apríla sa Venuša postupne približuje k Plejádám. Vrcholom tejto udalosti bude to, keď sa 3. apríla objaví priamo vo vnútri hviezdokopy. 

Ak chcete túto udalosť pozorovať, tak pozerajte na západ ideálne s ďalekohľadom. Prechod Venuše Plejádami budeme môcť znova pozorovať až o 8 rokov.

V polovici apríla budeme môcť pozorovať na "jednej kope" aj kvarteto v prevedení 3 planét: Jupitera, Saturn, Marsu a Mesiaca. Tieto tri planéty budeme znova vidieť blízko seba až o niekoľko rokov. Ak to chcete vidieť, pozerajte sa na juhozápad.

Aj tento mesiac budeme môcť pozorovať ilúziu Mesiaca. Ide o jav, kedy sa Mesiac nad horizontom zdá väčší ako keď vystúpi vyššie na oblohu. Môžeme ho tak pozorovať ako neobyčajne obrovský. Táto ilúzia ešte stále nie vysvetlená odborníkmi. 

Môžete si všimnúť, že šírka Mesiaca je teraz v každom bode nočnej oblohy rovnaká (v rámci jednej noci). Existuje množstvo experimentov, ktoré si môžete skúsiť. Avšak stále sa nám zdá blízko nad horizontom väčší. Tento jav je známy už od staroveku. Pozorovali ho aj mnohí moreplavci, ktorí jeho zdanlivú veľkosť nemohli porovnať na šírom mori so siluetu vrchov ani budov, ale stále táto ilúzia platila.

Presné vysvetlenie stále neexistuje, hoci je pravdepodobné, že za to môže náš mozog a jeho vnímanie veľkosti objektov na horizonte na vysoko na oblohe.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
23 °C / 7 °C
Júlia
Zajtra
Prehánky, búrky
24 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Nedeľa
Prehánky, búrky
27 °C / 9 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Iveta
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd