Od utorkovej polnoci sú hraničné priechody SR s Maďarskom a Rakúskom opäť prejazdné bez kontrol v súvislosti s prijatými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia slintačky a krívačky. Bratislavská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
Správu spracovala TASR, ktorá informuje, že na Schengenskej ceste budú odstránené betónové zábrany a cesta bude obojsmerne sprejazdnená. Zároveň od stredy (21. 5.) 5.00 h bude uvedená do prevádzky kompa v Záhorskej Vsi a po 6.00 h bude priebežne správcom komunikácií otvorený Cyklomost slobody v mestskej časti Devínska Nová Ves a cyklomost v obci Vysoká pri Morave.
„Do odstránenia všetkej techniky, ktorá bola využívaná jednotlivými zložkami štátu v súvislosti s opatreniami prijatými proti vírusu slintačky a krívačky, budú policajné hliadky v blízkosti bývalých hraničných priechodov naďalej plniť úlohy Policajného zboru so zameraním na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky,“ dodala polícia.
Slintačka a krívačka, známa aj ako aftózna horúčka (anglicky foot-and-mouth disease, FMD), je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie postihujúce hospodárske zvieratá, najmä hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kozy. Spôsobuje horúčku a bolestivé pľuzgiere v ústach, na papuli a medzi paznechtami, čo vedie k zníženiu príjmu potravy a pohyblivosti zvierat. Hoci u dospelých zvierat zriedkavo spôsobuje smrť, u mláďat môže byť smrteľná.
Choroba má výrazný ekonomický dopad, pretože vedie k obmedzeniam v obchode, nutnosti likvidácie zvierat a prísnym karanténnym opatreniam. Prenáša sa priamym kontaktom medzi zvieratami, kontaminovanými predmetmi, vozidlami, obuvou či dokonca vzduchom.
Na Slovensku sa slintačka a krívačka objavila v marci 2025 po viac ako 50 rokoch. Prvé prípady boli potvrdené v troch chovoch hovädzieho dobytka v obciach Medveďov, Ňárad a Baka v okrese Dunajská Streda. Následne sa ochorenie rozšírilo aj do okresu Komárno. Štát vyhlásil mimoriadnu situáciu a prijal opatrenia na zabránenie ďalšiemu šíreniu, vrátane očkovania a dezinfekcie.
Ochorenie sa v tom istom období vyskytlo aj v Maďarsku, kde bol zaznamenaný prvý výskyt po 50 rokoch. Následne sa objavili prípady aj v Nemecku a Rakúsku.
Tieto udalosti viedli k dočasnému uzatvoreniu niektorých hraničných priechodov. Zavedené boli prísne kontroly na hraniciach.
Globálne je slintačka a krívačka endemická v mnohých krajinách Afriky, Ázie a Blízkeho východu. V Európe sa vyskytuje zriedkavo, no nedávne prípady v strednej Európe ukazujú, že riziko pretrváva. Ochorenie nepredstavuje významné riziko pre ľudí, ale jeho dopad na poľnohospodárstvo a obchod je značný.