Slnko na tomto mieste nikdy nevychádza. Viete kde?

21.09.2023 o 21:00 - Zuzana Macháčová

Južný pól Mesiaca stále skrýva mnoho tajomstiev.  V jeho strede sa nachádza kráter Shackleton, ktorého dno blokuje slnečné svetlo. 

Slnko na tomto mieste nikdy nevychádza. Viete kde?
Zdroj: Pixabay

Južný pól Mesiaca stále skrýva mnoho tajomstiev a niektoré z nich objavil indický lander Chandrayaan-3 Vikram, ktorý v auguste pristál v tejto oblasti Mesiaca.

Množstvo informácií poskytujú aj sondy obiehajúce okolo strieborného glóbusu – Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) alebo Danuri z NASA.

Tie vyslal Korea Aerospace Research Institute (KARI). Ich spoločná práca umožnila nahliadnuť do tohto nevšedného miesta.

Večná temnota

NASA predstavila mozaiku fotografií krátera Shackleton, ktorý sa nachádza na južnom póle Mesiaca. Toto miesto je jedinečné v mnohých ohľadoch.

Jeho okraje sú takmer stále osvetľované slnečným žiarením, no nikdy sa slnečné svetlo nedostane na dno krátera. Je to preto, že os Mesiaca je len mierne naklonená, a to 1,5 stupňa v porovnaní s 23,5 stupňami Zeme.

Pre pozorovateľa stojaceho na južnom póle by Slnko išlo po obzore počas celého roka a nikdy by úplne nevyšlo ani nezapadlo.

Kráter Shackleton cez objektív zdroj: LROC a ShadowCam LROC/ShadowCam/NASA/KARI/ASU
Kráter Shackleton cez objektív zdroj: LROC a ShadowCam LROC/ShadowCam/NASA/KARI/ASU

Spolupráca dvoch prístrojov

NASA zdôraznila, že nebyť spolupráce dvoch prístrojov, zachytenie takéhoto pohľadu by bolo nemožné. LROC bol zodpovedný za vytvorenie detailných snímok osvetleného mesačného povrchu, ale nevidel do zatienených oblastí.

Prístroj ShadowCam namontovaný na kozmickej lodi Danuri je 200-krát citlivejší na svetlo ako LROC, čo mu umožnilo pracovať v extrémne slabých svetelných podmienkach. Tento prístroj však nedokáže zachytiť detaily osvetlených priestorov.

Vývoj Mesiac a našej slnečnej sústavy

Pozorovanie južného pólu Mesiaca je obzvlášť dôležité v kontexte budúceho prieskumu strieborného glóbusu. Táto oblasť môže obsahovať vrstvy zamrznutého vodného ľadu.

Ich štúdium by mohlo prehĺbiť naše pochopenie toho, ako sa Mesiac a naša slnečná sústava vyvíjali. Nánosy ľadu môžu slúžiť aj ako dôležitý zdroj, pretože sa skladajú z vodíka a kyslíka, ktoré možno použiť ako raketové palivo alebo na napájanie systémov na podporu života.

Reklama MediaAd